Tegoroczne obchody rozpoczęto od odczytania Orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego autorstwa Jona Fossego – norweskiego dramaturga i laureata Literackiej Nagrody Nobla. W swoim przesłaniu podkreślił on ponadnarodową rolę sztuki, zdolność teatru do łączenia ludzi i nadawania sensu indywidualnym doświadczeniom.
[ZT]17616[/ZT]
Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymali m.in. Konrad Ignatowski – aktor Teatru Lalek Banialuka, doceniony za wieloletnią działalność artystyczną i sceniczne kreacje, oraz Robert Marciniak – specjalista rzemiosł teatralnych, odpowiedzialny za scenografię, lalki i dekoracje od ponad 30 lat.
Wyróżnienie przyznano także Joannie Feikisz – kuratorce i koordynatorce projektu „Spektakle Bez Barier”, realizowanego w Teatrze Polskim od 2013 roku. Joanna Feikisz jest autorką licznych audiodeskrypcji i scenariuszy edukacyjnych, a za swoją działalność została uhonorowana odznaką „Przyjaciel Niewidomych” przez Polski Związek Niewidomych.
[ZT]17613[/ZT]
W gronie nagrodzonych znalazła się również Oriana Soika – aktorka Teatru Polskiego, znana z wyrazistych ról, m.in. Heleny w „Wujaszku Wani”, Nastazji Filipowny w „Idiocie” i Matki Joanny w spektaklu „Diabły” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Za rolę Szi w „Humance” otrzymała nagrodę aktorską na festiwalu Talia 2017.
Związek Artystów Scen Polskich, Koło w Bielsku-Białej, przyznał także nagrodę artystyczną – Laur Dembowskiego – aktorce Ewie Dobruckiej. Uhonorowano ją za rolę Magdaleny/Małgorzaty w spektaklu „Diabły”. Aktorkę można obecnie oglądać także w przedstawieniach „Viva Maria!” oraz „Kabaret”.
Finałem wieczoru był spektakl „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” w reżyserii Anny Augustynowicz. Przedstawienie, inspirowane działalnością Janusza Korczaka, stanowiło mocny akcent zamykający wydarzenie – poruszające i skłaniające do refleksji nad odpowiedzialnością i człowieczeństwem.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz