Zamknij

Trzecia premiera sezonu w Teatrze Polskim. Na scenę wraca dramat Tadeusza Różewicza

15:44, 11.02.2024 A.R Aktualizacja: 11:04, 12.02.2024
Skomentuj fot. Michał Czaderna fot. Michał Czaderna
reo

Już wkrótce (23 marca) odbędzie się trzecia premiera sezonu teatralnego, spektakl "Do Piachu", reżyserowany przez Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. Na deskach teatru zobaczymy: Sławomira Miskę, Tomasza Lorka, Grzegorza Sikorę, Piotra Gajosa, Michała Czadernę, Adama Myrczka i Grzegorza Margasa.

Historia realizacji

Sztuka Tadeusza Różewicza wystawiana był jak dotychczas tylko trzy razy: w Teatrze na Woli w 1979 roku w reżyserii Tadeusza Łomnickiego, w Teatrze Telewizji w 1990 roku w wykonaniu Kazimierza Kutza, oraz w 2003 roku w lubelskim Teatrze Provisorium, gdzie reżyserowali ją Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński.

Nowa realizacja

Po dwudziestu latach od ostatniej premiery, Mazurkiewicz i Opryński postanowili sięgnąć po ten arcymistrzowski dramat ponownie. Wspierani przez Julię Różewicz, wnuczkę autora, przygotowują czwartą realizację "Do Piachu". Spektakl będzie swoistym powrotem do przedstawienia sprzed prawie dwóch dekad. Dodatkowego smaku realizacji dodaje fakt, że przed laty sam autor dzieła zakazał jego wystawiania. Powodem był fakt, iż utwór wywołał zbyt wiele kontrowersji, zwłaszcza w środowiskach dawnych żołnierzy AK.

[ZT]10022[/ZT]

Kontekst Historyczny

"Do Piachu" to dramat, który wyłamuje się ze stereotypowego obrazu partyzanta jako bohatera walczącego z najeźdźcą. Opisuje on realistycznie życie partyzantów, ukazując zarówno ich heroizm, jak i ludzką słabość. Przemilczane aspekty wojny, mroczne strony konfliktu - to wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie w tej sztuce, która oparta została na osobistych przeżyciach samego autora. 

Premiera "Do Piachu" zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych tego roku. Po sukcesach poprzednich realizacji publiczność z niecierpliwością oczekuje na kolejną interpretację tego niezwykłego dzieła. Zwiastuje ona nowe spojrzenie na problematykę wojny i bohaterstwa, kładąc nacisk na jej ludzkie aspekty.

[ZT]9534[/ZT]

 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%