Jan Smeterlin urodził się w Bielsku w 1892 roku jako Hans Schmeterlin w rodzinie żydowskiej. Jego niezwykły talent muzyczny objawił się już w wieku 7 lat, kiedy to zagrał koncert Mozarta z miejscową orkiestrą. Mimo sprzeciwu ojca, który marzył o karierze prawnika dla syna, Jan Smeterlin konsekwentnie podążał za swoją pasją. Studiował w Wiedniu u słynnego pedagoga fortepianu Leopolda Godowskiego, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności muzyczne.
Jego kariera pianistyczna była niezwykle burzliwa i pełna dramatycznych zwrotów. Po zerwaniu z rodziną i religią Jan Smeterlin wstąpił do Legionów Polskich podczas I wojny światowej. Zawsze towarzyszył mu fortepian, a jego występy przed żołnierzami przyciągały uwagę. Szybko osiągnął szczyt kariery pianistycznej i koncertował na całym świecie.
Po osiedleniu się na stałe w Londynie, gdzie poznał swoją ukochaną żonę Edith, związaną z rodziną królewską, Smeterlin zyskał osobiste kontakty z dworem brytyjskim, w tym z królową matką Elżbietą. Był również utalentowanym tenisistą, kucharzem, poliglotą (mówił w 12 językach) oraz miłośnikiem egzotycznych zwierząt i kryminałów.
Jednak przede wszystkim był artystą. Koncertował w najbardziej renomowanych salach na całym świecie, zdobywając uznanie publiczności i krytyków. Jego interpretacje utworów Fryderyka Chopina zachwycały słuchaczy niemal na całym globie.
Wernisaż wystawy poświęconej Janowi Smeterlinowi odbył się z wielkim rozmachem. Mateusz Dubiel, absolwent bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, znakomity pianista i następca wielkiego Jana, zachwycił publiczność swoim wyjątkowym talentem. Grając na fortepianie marki Fazioli, zaprezentował utwory Fryderyka Chopina oraz innych kompozytorów, oczarowując zgromadzonych słuchaczy.
Wśród gości wernisażu znaleźli się prezydent Jarosław Klimaszewski, posłanka Mirosława Nykiel, radni Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Urszula Szabla i Rafał Ryplewicz oraz przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra. Wydarzenie to stanowi hołd dla pamięci Jana Smeterlina, niezwykłego artysty, który pomimo burzliwego życia i trudnych wyborów pozostawił niezatarte ślady w historii muzyki i kultury.
Wystawa "Jan Smeterlin - Niezwykły pianista z zapomnianej historii" to nie tylko retrospekcja życia artysty, ale także okazja do odkrycia nieznanego rozdziału w historii muzyki i kultury Polski. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Książnicy Beskidzkiej i zapoznania się z tą fascynującą wystawą.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz