Zamknij

Przystanek Sztuka: galerie pod gołym niebem wyparły na jakiś czas reklamy

17:37, 19.02.2025 Aktualizacja: 20:13, 19.02.2025
Skomentuj Przystanek Sztuka: Bielskie galerie pod gołym niebem Przystanek Sztuka: Bielskie galerie pod gołym niebem

Czy sztuka może zmieniać przestrzeń miejską? Kilkanaście przystanków autobusowych stało się nietypowymi galeriami, w których zamiast reklam można podziwiać dzieła lokalnych artystów. Projekt "Przystanek Sztuka", zainicjowany przez Punkt 11 i Instytut Kultury Miejskiej Miasto Splotów, to nowy sposób na kontakt ze sztuką tam, gdzie nikt się jej nie spodziewa – na ulicy.

Przystanki zamienione w galerie

W przestrzeniach reklamowych na bielskich przystankach pojawiły się prace takich twórców jak Alicja Jakimów, Małgorzata Rozenau, Megi Kopaniszyn, Dorota Koperska, Marcin Malik Malicki, Turbos, Projekt Etnograff (Maciej Kamer Szymonowicz i Katka Dyga-Szymonowicz), Wojciech Kobyliński, Piotr Graff, Damian Górny, Michał Misiek Baranowski, Paweł Świątek i Adam Szary. Ich dzieła wprowadzają w przestrzeń miejską nowe znaczenia, inspirują i zmieniają sposób, w jaki mieszkańcy postrzegają codzienność.

Pierwsza odsłona projektu, zatytułowana "Ulica", to zaproszenie do spojrzenia na miasto przez pryzmat sztuki. W przyszłości kuratorzy planują kolejne edycje, które mają prezentować mniej oczywiste dziedziny, jak tatuaż, ilustracja czy plakat.

Sztuka dla wszystkich

– Chcemy pokazywać mniej standardowe dziedziny sztuki – takie, które nie są galeryjne – mówi Justyna Łabądź, kuratorka streetartowych projektów z Miasta Splotów. – Dzięki temu możemy dotrzeć do mieszkańców, którzy nie bywają w galeriach, i przybliżyć im twórczość bielskich artystów.

To podejście idealnie wpisuje się w globalny trend przenoszenia sztuki w przestrzeń publiczną. Murale, instalacje czy interaktywne projekty artystyczne coraz częściej wychodzą poza zamknięte instytucje i wchodzą w codzienne życie mieszkańców miast. Bielskie "Przystanki Sztuka" to kolejny krok w stronę uczynienia sztuki bardziej dostępną i bliską każdemu.

Czy przystanek może zmienić miasto?

Zmiana przestrzeni miejskiej poprzez sztukę to nie tylko kwestia estetyki. Takie projekty wpływają na odbiór miasta i kształtują jego tożsamość. Przystanki stają się nie tylko miejscem oczekiwania na autobus, ale także punktem inspiracji, refleksji i rozmów.

Bielski projekt pokazuje, że sztuka nie musi być elitarna – może być częścią codziennego życia, dosłownie "przystając" przy mieszkańcach. Czy kolejne miasta pójdą tym tropem? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – warto się zatrzymać i spojrzeć.

Zainteresował Cię ten temat? Sprawdź też:

[ZT]15857[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%