Zamknij

Historia Placu Wojska Polskiego w Białej: nowy album już w sprzedaży

19:10, 06.12.2023 Aktualizacja: 11:30, 07.12.2023
Skomentuj fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

4 grudnia w Książnicy Beskidzkiej odbyło się niezwykłe spotkanie, które zapoczątkowało kolejną podróż w czasie dzięki pasjonatom historii, Wiesławowi Dziubkowi i Wojciechowi Kominiakowi. Tym razem głównym bohaterem był Plac Wojska Polskiego, którego przemiany od lat 1723 do 2023 roku zostały uwiecznione w ich najnowszym dziele – albumie "Historia placu Wojska Polskiego w latach 1723-2023". W wydarzeniu wzięli udział miłośnicy historii oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

Spotkanie z Historią Białej przez pryzmat głównego placu

Autorzy podkreślili, że inspiracją do stworzenia albumu był jubileusz 300-lecia nadania praw miejskich Białej oraz współczesne przekształcenia placu Wojska Polskiego. Spotkanie w Książnicy Beskidzkiej było równocześnie podróżą przez historię Białej widzianą oczami tego centralnego miejsca, które od 1723 roku stanowi serce miasta.

Wiesław Dziubek przypomniał, że to na placu ulokowano pierwszą siedzibę rajców miejskich, a później przeniesiono ją do nowego obiektu. To właśnie tutaj, w nowym ratuszu, w 1769 roku odbył się zjazd, na którym podpisano akt utworzenia konfederacji barskiej. Do początku lat 50. XX w. plac gościł najważniejsze miejskie targi.

Album jako wehikuł czasu

Album składa się z dziewięciu rozdziałów, zaczynając od genezy powstania miejscowości, a kończąc na opisie ostatniej metamorfozy placu. Szczególną uwagę poświęcono historii Domu Handlowego Klimczok, zajmującego północno-zachodni narożnik placu od ponad czterech dekad. Otwarcie tego obiektu przeszło do historii, a autorzy starali się oddać te chwile na kilku zdjęciach.

Promocja ujawniła również archiwalny materiał filmowy, rzadko pojawiający się z udziałem placu Wojska Polskiego. Wojciech Kominiak żartobliwie zasugerował, aby widzowie nie mrugali podczas projekcji, by nie przegapić lat zmian na placu.

Staranność Albumu i unikalne zdjęcia

240-stronicowy album zawiera 220 fotografii i pocztówek, wielu z nich nigdy wcześniej niepublikowanych. Najstarsze pochodzą z około 1895 roku, a najnowsze zostały uwiecznione zaledwie kilka tygodni temu. Materiały historyczne zostały starannie poddane obróbce cyfrowej, przywracając pierwotnie zniszczone zdjęcia do życia. Dodatkowo, książka zawiera grafiki, rekonstrukcje, a także plany związane z rozwojem Białej, takie jak projekt budowy linii tramwajowej.

Dostępność Albumu dla miłośników historii

Album jest już dostępny w bielskich księgarniach oraz punktach sprzedaży na stronie wydawcy www.album.beskidia.pl. Pasjonaci historii oraz ci, którzy chcą lepiej zrozumieć przemiany Placu Wojska Polskiego, znajdą w nim fascynującą podróż w czasie.

Historia Placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej jawi się jako barwna mozaika, splatająca się z dziejami miasta. Dzięki albumowi Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka, ta historia staje się bardziej dostępna i realna. Nie tylko dokumentuje on przemiany placu, ale także ukazuje rolę tego centralnego punktu w kształtowaniu tożsamości Białej przez wieki. Album, pełen starannie opracowanych materiałów, staje się nieocenionym źródłem wiedzy dla każdego, kto pragnie zagłębić się w historię tego urokliwego miasta.

(BR / materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%