Zamknij

Modlitwa ekumeniczna o pokój w Ukrainie. Na bielskim rynku zapłonęły świece okopowe

23:00, 24.02.2023 A.R. Aktualizacja: 17:18, 27.02.2023
Skomentuj Świece okopowe na bielskiej Starówce Świece okopowe na bielskiej Starówce

W piątek 24 lutego na bielskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca pierwszą rocznicę wojny w Ukrainie. Przedstawiciele Kościołów rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego przeprowadzili wspólną modlitwę o pokój. Uczczono także minutą ciszy poległych w Ukrainie. Na zakończenie wystąpili ukraińscy artyści przebywający w naszym mieście.

Na bielskiej Starówce o godzinie 20.00 zgromadzili się mieszkańcy miasta i ukraińcy, którzy po wybuchu wojny znaleźli w Bielsku-Białej schronienie. Na Rynku pojawili się także przedstawiciele władz miasta w osobie prezydenta Jarosława Klimaszewskiego i jego zastępcy Adama Ruśniaka, obecny był starosta Andrzej Kamiński, przedstawiciele bielskiego samorządu i parlamentarzystki - Mirosława Nykiel i Agnieszka Gorgoń-Komor. Głos zabrała także Grażyna Staniszewska - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, która to organizacja od początku wojny bardzo aktywnie zaangażowała się w pomoc uchodźcom oraz Uliana Worobec - ukraińska dziennikarka przebywająca w Bielsku-Białej od 7 lat.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i hymnu Ukrainy oraz uczczeniu poległych minutą ciszy, głos zabrali oficjalni uczestnicy wieczornego spotkania.

- Jako naród daliśmy świadectwo wielkiej empatii. Jestem dumny, że jestem prezydentem miasta, w którym pomoc dla uchodźców była tak duża. Za to chcę wszystkim podziękować. Chcę także podziękować przebywających w naszym mieście obywatelom Ukrainy, za to że ich synowie, mężowie i ojcowie walczą także za naszą wolność - powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski

We wspólnej modlitwie ekumenicznej wzięli udział: ks. Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, ks. Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, ks. Dymitr Fedlyuk, administrator parafii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Bielsku-Białej oraz ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Trójcy w Bielsku-Białej. Po części oficjalnej na scenie wystąpili ukraińscy artyści, którzy od wybuchu wojny przebywają w Bielsku-Białej. 

[FOTORELACJA]202[/FOTORELACJA]

Podobne uroczystości miały miejsce w wielu miastach Polski. 

Pod hasłem "Razem przeciwko rosyjskiej agresji" w piątek wieczorem w Białymstoku manifestowali wspólnie Polacy, Białorusini i Ukraińcy. Na pl. Solidarności zebrali się mieszkańcy Szczecina - Polacy i Ukraińcy. O pokój zaapelowali młodzi Polacy i Ukraińcy, którzy w piątek przeszli ulicami Krakowa w marszu solidarnościowym. Przed konsulatem Rosji zapalili zaś znicze ku pamięci wszystkich ofiar wojny. W "Europejskim Wiecu Solidarności z Ukrainą", który odbył się w piątek wieczorem w Gdańsku wzięło udział ok. 700 osób. Na początku wiecu odśpiewano polski i ukraiński hymn. W Płocku (Mazowieckie) rocznicę agresji Rosji na Ukrainę uczczono Kwadransem Milczenia. Wrocławskie uroczystości w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie rozpoczęły się na pl. Gołębim w Rynku, gdzie wybrzmiały hymny Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej, a ofiary wojny uczczono minutą ciszy. Kilkaset osób przybyło w piątek wieczorem na Plac Wolności w Opolu, by zamanifestować swoje poparcie dla broniących się przed agresją Rosjan Ukraińców. Dużo osób przyniosło flagi w barwach Ukrainy, nie zabrakło haseł antywojennych i antyrosyjskich. Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Opola.

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%