Zamknij

Spotkanie z Czesławą Pszczolińską-Burczak w Książnicy Beskidzkiej

Agata RucińskaAgata Rucińska 06:35, 07.02.2025 Aktualizacja: 11:06, 07.02.2025
Skomentuj Spotkanie z Czesławą Pszczolińską-Burczak w Książnicy Beskidzkiej Spotkanie z Czesławą Pszczolińską-Burczak w Książnicy Beskidzkiej

Tłumy miłośników teatru, wzruszające wspomnienia i niezwykła opowieść o życiu na scenie – tak można podsumować otwarcie wystawy zdjęć scenicznych Czesławy Pszczolińskiej-Burczak. Wydarzenie, które odbyło się 6 lutego w Książnicy Beskidzkiej, przyciągnęło licznych gości, w tym prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego z małżonką.

Spotkanie zatytułowane „Czesława Pszczolińska na scenach życia” poprowadził znany bielski dziennikarz i historyk Jacek Kachel, który z dużą swobodą i wnikliwością przeprowadził bohaterkę wieczoru przez jej niezwykłą drogę artystyczną i zawodową.

Czesława Pszczolińska-Burczak opowiadała o swojej bogatej karierze teatralnej, w której zagrała ponad 200 ról, w tym wiele pierwszoplanowych. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej występowała w dwóch okresach: w latach 1960-1963 oraz 1968-1992. W międzyczasie pracowała w teatrach w Katowicach i Częstochowie, a także w Radiu i Telewizji Katowice. Czesława Pszczolińska-Burczak to postać niezwykle zasłużona dla bielskiej kultury. Choć ukończyła technikum budowlane, jej pasja do teatru zaprowadziła ją do szkoły teatralnej a później na scenę. Na deskach bielskiego teatru debiutowała w spektaklu „Grzech” w reżyserii Andrzeja Brzezińskiego, gdy dyrektorem teatru był Andrzej Uramowicz.

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wystąpiła w wielu uznanych spektaklach, m.in. „Damy i huzary”, „Maszeńka”, „Za dużo dobrego na raz”, „Słomkowy kapelusz”, „Moralność pani Dulskiej”, „Doktor Judym”, „Wujaszek Wania”, „Fircyk w zalotach” oraz „Ożenek”. Jej kreacje aktorskie były cenione zarówno przez publiczność, jak i krytyków teatralnych.

Sztuka ANGELO TYRAN Z PADWY / fot. archiwum Czesławy Pszczolińskiej-Burczak

Podczas spotkania nie zabrakło również wspomnień z jej drugiej ścieżki zawodowej – przez 20 lat pełniła funkcję mistrza ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej, gdzie udzieliła ślubu aż pięciu tysiącom par. Publiczność z uwagą i wzruszeniem słuchała jej barwnych anegdot, a każda opowieść spotykała się z gromkimi brawami.

W bielskim USC / fot. UM Bielsko-Biała

Zainteresowanie wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów – sala wypełniła się po brzegi, a pracownicy Książnicy w pośpiechu dostawiali dodatkowe krzesła. Publiczność z zapartym tchem wsłuchiwała się w barwne wspomnienia aktorki, reagując na jej opowieści wzruszeniem i uśmiechem. Po zakończeniu spotkania do Czesławy Pszczolińskiej-Burczak ustawiła się długa kolejka osób pragnących osobiście podziękować jej za lata artystycznych wzruszeń. Wśród gratulacji i serdecznych słów nie zabrakło kwiatów, a na koniec zgromadzeni wspólnie odśpiewali tradycyjne „Sto lat”.

Wieczór uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Krzysztofa Maciejowskiego i Jana Stachury, którzy zadbali o odpowiedni nastrój i podkreślili wyjątkowy charakter wydarzenia.

Talent i zaangażowanie Czesławy Pszczolińskiej-Burczak zostały wielokrotnie docenione – zdobyła m.in. Złotą Maskę na Festiwalu Teatralnym w Katowicach (1974), Odznakę dla Rozwoju Województwa Bielskiego (1978) oraz Złoty Krzyż Zasługi (1982). Po zakończeniu kariery scenicznej nadal angażuje się w życie miasta, pełniąc funkcję radnej I kadencji Rady Miejskiej w 1990 roku oraz działając w Radzie Seniorów Miasta Bielska-Białej od 2015 roku.

Wystawa dostępna do 27 lutego

Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w otwarciu wystawy, mają jeszcze szansę zobaczyć niezwykłe fotografie dokumentujące sceniczne kreacje Czesławy Pszczolińskiej-Burczak. Ekspozycja w Książnicy Beskidzkiej potrwa do 27 lutego i stanowi wyjątkową okazję do podróży przez bogaty dorobek artystyczny aktorki.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%