Nowy kierunek w działalności muzeum
Podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor muzeum, Iwona Purzycka, wraz ze współpracownikami przedstawiła plany instytucji. Wśród nich kluczową rolę odegra muzeoterapia, która – choć w Polsce wciąż mało znana – zdobywa coraz większe uznanie.
– Niektórzy na to słowo reagują dziwnie, do niedawna tak samo było wśród muzealników. Ale wszystko, co robimy, zapraszając państwa do uczestnictwa w życiu muzeum, to już jest jakiś rodzaj muzeoterapii – mówiła dyrektor Purzycka.
Sztuka jako wsparcie w leczeniu
Muzeoterapia opiera się na założeniu, że kontakt ze sztuką pomaga redukować stres, wycisza i poprawia jakość życia, co może wspierać leczenie różnych chorób. W Polsce z powodzeniem stosują ją już m.in. Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum w Wieliczce oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Teraz do tego grona chce dołączyć również Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.
– My dopiero uczymy się tej metody – zaznaczyła Iwona Purzycka.
Zaproszenie na spotkanie o muzeoterapii
Osoby zainteresowane tematem będą miały okazję pogłębić wiedzę podczas specjalnego wydarzenia, które odbędzie się 26 lutego o godz. 12:00 na Zamku Sułkowskich. Wśród prelegentów znajdą się prof. Robert Kotowski oraz prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, ekspertka związana m.in. ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej – Miastem Splotów, który od lat promuje ideę kultury jako elementu wspierającego zdrowie.
– Upowszechnianie myśli, że kultura ma walory prozdrowotne, to jeden z głównych filarów naszych działań – podkreślała Edyta Ruta z Instytutu Kultury Miejskiej.
Rejestracja na wydarzenie
Liczba miejsc na spotkanie jest ograniczona. Rejestracja dostępna jest pod adresem: https://forms.office.com/e/58dFrxfdKB
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz