Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zapisało się w świadomości widzów jako miejsce, gdzie powstały takie kultowe produkcje jak „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Książka doktora Oczko ukazuje, jak na przestrzeni lat zmieniała się stylistyka tych filmów, jak rozwijały się techniki animacji i jak wytwórnia dostosowywała się do zmieniających się warunków produkcji. Autor omawia również tematy podejmowane w animacjach i ich odbiór przez różne grupy widzów.
Publikacja została podzielona na rozdziały zgodne z przełomowymi momentami w historii Studia i kontekstem społeczno-politycznym Polski. Taki podział pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć wpływ zmian organizacyjnych i ustrojowych na działalność wytwórni.
Autor podkreśla, że praca nad monografią była możliwa dzięki wsparciu samego Studia Filmów Rysunkowych, które udostępniło mu bogate archiwalia i materiały produkcyjne. Szczególnie cenne okazały się rozmowy z osobami związanymi z działalnością Studia. „Praca nad książką była wielką przyjemnością” – przyznaje dr Patryk Oczko, dziękując za zaufanie i pomoc w realizacji projektu.
Już niedługo czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z dr. Patrykiem Oczko i posłuchać o kulisach powstawania książki. Autor chętnie odpowie na pytania, a także podzieli się refleksjami na temat swojej pracy. Szczegóły wydarzenia zostaną podane wkrótce.
[ZT]4566[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz