Zamknij

Sacrum in Musica: spotkanie z muzyką inspirującą duchowość

11:38, 05.04.2024 A.R Aktualizacja: 11:50, 05.04.2024
Skomentuj Sacrum in Musica / plakat organizatora Sacrum in Musica / plakat organizatora

W kwietniu Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które nie tylko zachwyca melodyjnymi dźwiękami, ale również głębokimi treściami duchowymi. 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu "Sacrum in Musica" odbędzie się w dniach 15-19 kwietnia 2024 roku, kontynuując bogatą tradycję Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Organizowany we współpracy z Klubem Inteligencji Katolickiej, festiwal przyciąga uwagę zarówno melomanów, jak i poszukiwaczy duchowych inspiracji.

Ekumeniczny charakter wydarzenia

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów festiwalu jest jego ekumeniczny charakter. Biskupi dwóch diecezji - ks. bp Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego oraz ks. bp Adrian Korczago z diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego - objęli honorowy patronat nad wydarzeniem. To symboliczne połączenie dwóch wyznań chrześcijańskich podkreśla uniwersalność przesłania muzyki sakralnej, która przenika serca niezależnie od wyznawanej religii.

Bogactwo inspiracji

Sacrum in Musica, to nie tylko wydarzenie dla miłośników muzyki sakralnej, ale także dla tych, którzy poszukują głębszych duchowych doświadczeń. Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję usłyszeć koncerty najlepszych na świecie chórów cerkiewnych, artystów wykonujących chorały gregoriańskie, grupy klezmerskie oraz zespoły gospel. Każda kolejna edycja festiwalu dostarcza niezapomnianych przeżyć artystycznych, estetycznych, intelektualnych, ale przede wszystkim duchowych.

Różnorodność repertuaru

Program festiwalu obejmuje szeroki wachlarz gatunków muzycznych i stylistycznych. Od ormiańskich pieśni ludowych, przez muzykę renesansową związana z polską Reformacją, po autentyczne pieśni i tańce chasydzkie. Występy artystów zapewnią publiczności zarówno radość i ekstazę, jak i chwilę zadumy i medytacji.

  • 15 kwietnia o godz. 18.00 w kościele na os. Karpackim, w którym usłyszymy ormiańskie pieśni ludowe oparte na tekstach religijnych średniowiecznego poety mistycznego i kapłana – Mkrticha Naghasha, w wykonaniu armeńskiego zespołu - The Naghash Ensemble. 
  • 16 kwietnia o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Białej wystąpi zespół wokalny Jerycho wykona utwory muzyki renesansowej z kręgu polskiej Reformacji w programie Cyprian Bazylik z Sieradza i korzenie hymnodii ewangelickiej. 
  • 17 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Ceremonii na bielskim cmentarzu żydowskim gościć będzie pieśniarz i żydowski działacz społeczny Symcha Keller wraz z zespołem

Nowe inicjatywy muzyczne

W ramach tegorocznego festiwalu zostanie zaprezentowany również projekt Bielskiej Orkiestry Cavatina. Ta nowa inicjatywa, wspólny projekt Bielskiego Centrum Kultury i Fundacji Fiducia, ma na celu popularyzację muzyki klasycznej wśród mieszkańców regionu. Bielska Orkiestra Cavatina wystąpi w towarzystwie Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, prezentując utwory takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Josef Suk czy Arvo Pärt.

Inspirujące zakończenie

Finał festiwalu będzie równie wyjątkowy jak jego początek. Gabi Gąsior zaprezentuje projekt "Niebo", który składa się z 15 nowych utworów inspirowanych treściami duchowymi. To 70-minutowa podróż muzyczna, która porusza się od popowych melodii, przez rockowe brzmienia, po ballady pełne klimatu.

Wydarzenie towarzyszące

14 kwietnia, w bielskim kościele św. Pawła Apostoła, rozpocznie się wydarzenie towarzyszące festiwalowi - msza zakończona koncertem organowym. To doskonała okazja, by już na początku festiwalu zanurzyć się w duchowej atmosferze Sacrum in Musica.

Sacrum in Musica to nie tylko festiwal muzyki sakralnej, to wyjątkowe doświadczenie artystyczne i duchowe. Bogactwo inspiracji, różnorodność repertuaru i nowe inicjatywy muzyczne sprawiają, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Szczegółowy program oraz bilety dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu oraz w kasie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%