[FOTORELACJA]560[/FOTORELACJA]
Ulice Bielska-Białej zamieniły się w barwną scenę folklorystyczną za sprawą kolędników z Górnej Żabnicy, którzy przemaszerowali przez centrum miasta, wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców. Grupa Przebierańców powstała w roku 1921 i jest obecnie jedną z najstarszych grup funkcjonujących do dzisiaj. Pochód rozpoczął się na placu Chrobrego, a jego trasa wiodła przez główny deptak aż na plac Wojska Polskiego, gdzie zaprezentowano tradycyjne tańce i zwyczaje. Finał wydarzenia miał miejsce na placu Ratuszowym.
Kolędnicy, zgodnie z góralską tradycją, zaglądali do sklepów, składali życzenia noworoczne i, ku uciesze przechodniów, smarowali twarze czarnym mazidłem – symbolem pomyślności w nowym roku. Na czele korowodu podążali górale z baciarami, których głośne strzały z batów odbijały się echem od budynków. Kostucha, ubrana w charakterystyczny strój, groźnie wymachiwała kosą, przypominając o ulotności czasu, a wszystkiemu przewodził "komendant" przebrany za policjanta, który w humorystyczny sposób dbał o porządek wśród rozbawionych przebierańców.
Towarzysząca kolędnikom góralska kapela dbała o muzyczną oprawę wydarzenia. Ich energetyczne melodie przyciągały kolejnych widzów, którzy chętnie dołączali do spaceru lub zatrzymywali się, by zrobić zdjęcia i nagrać występy.
Najbardziej efektownym przystankiem był plac Wojska Polskiego, gdzie kolędnicy zaprezentowali tradycyjne tańce i śpiewy. Po krótkim popisie pochód ruszył w kierunku placu Ratuszowego, gdzie na uczestników czekał prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. Został on symbolicznie "wywołany" dźwiękiem trombity, a następnie przywitał kolędników i mieszkańców, podkreślając znaczenie kultywowania lokalnych tradycji.
Kolędnicy z Górnej Żabnicy to nie tylko widowiskowy element góralskiego folkloru, ale także żywy przykład tego, jak można łączyć tradycję z integracją lokalnej społeczności. Dzięki takim inicjatywom mieszkańcy miasta mają okazję poznać kulturę regionu w jej ciekawym wydaniu.
Kto przegapił wydarzenie może spotkać się z kolędnikami 26 stycznia w Domu Kultury im. W. Kubisz lub w ościennych miejscowościach, podczas rozpoczynających się 11 stycznia ŻYWIECKICH GODÓW.
[FOTORELACJANOWA]560[/FOTORELACJANOWA]
Program 56. edycji Żywieckich Godów znajdziecie poniżej:
[ZT]16156[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz