[FOTORELACJANOWA]419[/FOTORELACJANOWA]
Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie, a plac Wojska Polskiego tętnił życiem już od niedzielnego południa. Bogdan Lachendrowicz, reprezentujący Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości, wyjaśniał czym jest system dualny. Wskazał na jego korzyści, mówiąc: "To najlepsze rozwiązanie, bo uczniowie mają czas na zdobycie teoretycznych podstaw w szkole oraz na zdobywanie praktycznego doświadczenia u rzemieślnika. Dzięki temu mogą się uczyć zawodowej wiedzy wraz ze wszystkimi aspektami związanymi z prowadzeniem firmy, takimi jak organizacja pracy czy obsługa klienta".
Na placu Wojska Polskiego można było zapoznać się z ofertą bielsko-bialskich szkół branżowych, które zaprezentowały się przez pryzmat umiejętności swoich własnych uczniów. Fryzjerzy układali na bieżąco fryzury swoim koleżankom i kolegom, a cukiernicy, przy obecności zwiedzających, precyzyjnie wykonywali ręcznie ozdoby na wypieki ze specjalnej masy. Obecne były również takie placówki, jak: Ochotniczy Hufiec Pracy, Zespół Szkół Budowalnych im. generała Stanisława Maczka oraz Zespół Szkół Gastronomicznych, który reklamował możliwość odbywania praktyk uczniowskich w Hiszpanii.
Drugą stronę placu zdominowali twórcy ludowi, prezentując swoje piękne dzieła, takie jak koronki, rzeźby, hafty i papierowe kwiaty. Wszystko było misternie wykonane i cieszyło oko. Każdy miał również okazję spróbować swoich sił w składaniu kwiatów z bibuły pod okiem jednej z twórczyń ludowych.
W trakcie Dnia Rzemiosła i Twórców Ludowych odbyła się również uroczystość wręczenia nagród w konkursie o rzemieślnictwie, zorganizowanym przez Cech dla uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych w Bielsku-Białej. W konkursie wzięło udział osiem placówek oświatowych. Zwycięzców uhonorowano nagrodami i dyplomami, które wręczył im osobiście zastępca prezydenta miasta Przemysław Kamiński.
Podczas wydarzenia wyróżniono również samych rzemieślników. Jolanta Czakon, właścicielka salonu fryzjersko-kosmetycznego Fantazja w Jaworzu oraz wspomniany wcześniej Bogdan Lachendrowicz otrzymali zasłużone nagrody za promowanie beskidzkiego rzemiosła. Do grona rzemieślników zasłużonych dla beskidzkiego rzemiosła dołączyła również Janina Bronowska, prowadząca rodzinną piekarnię z długą tradycją.
Impreza nie byłaby pełna bez udziału artystycznego. Na scenie wystąpiły zespoły muzyczne, takie jak Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica w Czechowicach-Dziedzicach pod dyrekcją Jarosława Grzybowskiego i Tomasza Janusza, Zespół Pieśni i Tańca Bielsko, Kapela NoToHop, Zespół Regionalny Magurzanie oraz Akademia Gracja, które zaprezentowały program folkowy. Całe wydarzenie zakończyła dyskoteka z Radiem Bielsko, podczas której można było tańczyć do rytmów folkrockowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz