Zamknij

Uroczysta gala IKARY 2021 w muzycznej oprawie

23:32, 10.01.2022 | A.R.
Skomentuj Laureaci i nominowani do nagrody IKAR 2021
REKLAMA

Po raz 29 w Bielsku-Białej, a po raz drugi na deskach Teatru Polskiego, wręczono statuetki IKARA, nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Laureatami tegorocznych nagród zostali: Mateusz Dubiel, Zbigniew Micherdziński i Andrzej Orzechowski. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili aktorzy Teatru Polskiego, wykonując piosenki Marii Koterbskiej w muzycznej aranżacji Jacka Obstarczyka i przy akompaniamencie Bielskiej Orkiestry Kameralnej.

10 stycznia w Teatrze Polskim odbyła się 29 edycja wręczenia nagród IKARA - statuetek przyznawanych za szczególne osiągnięcia i działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Nagrody i dyplomy wręczali prezydent miasta Jarosław Klimaszewski oraz naczelnik Wydziału Kultury i Promocji, Przemysław Smyczek. 

Podobnie jak w roku ubiegłym galę rozpocząła krótka retrospekcja wydarzeń kulturalnych minionego roku podparta materiałem wideo oraz rozmowa z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim, który tym razem odpowiadał na pytania trzech pięknych aktorek Teatru Polskiego: Anny Guzik-Tylki, Marty Gzowskiej-Sawickiej i Wiktorii Gęgrzyn-Lichosyt. Podczas rozmowy przypomniano najważniejsze wydarzenia roku 2021, z których większość związana była z obchodzoną 70 rocznicą połączenia miast. Dużo uwagi poświęcono także festiwalowi modowemu który odbył się w naszym mieście po raz pierwszy. Urban Fusion Festival, jak potwierdził w rozmowie sam prezydent, ma duże szanse na kontynuację także w tym roku. 

Zanim rozpoczęła się część oficjalna wieczoru, zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać piosenek Marii Koterbskiej pochodzących z koncertu, który miał swoją premierę na balkonie Teatru Polskiego, podczas obchodzonych w 2021 r. Dni Bielska-Białej. 

Po części artystycznej nadszedł czas na wręczenie statuetek. A oto nagrodzeni i wyróżnieni tego wieczoru:

Nagrodę za szczególne osiągnięcia kulturalne w roku 2021 otrzymał Mateusz Dubiel - uczeń bielskiego muzyka, zaś statuetka za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki powędrowała do Zbigniewa Micherdzińskiego związanego od lat z bielskim Regionalnych Ośrodkiem Kultury. Przyznano także IKARA specjalnego, którego otrzymał wieloletni, były dyrektor Studia Filmów Rysunkowych Andrzej Orzechowski.

Nominację do nagrody prezydenta miasta w dziedzinie kultury i sztuki Ikar za szczególne osiągnięcia kulturalne w roku 2021 otrzymał także

 • Włodzimierz Pohl - aktor teatru lalek Banialuka

Wśród nominowanych do nagrody za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki znaleźli się również:

 • Teresa Sztwiertnia - artysta plastyk, wykładowca bielskich i cieszyńskich uczelni
 • Lucyna Sypniewska - aktorka teatru lalek Banialuka
 • Jacek Grabowski - artysta rzeźbiarz, fotograf, grafik i autor projektów wielu bielskich pomników
 • Ernest Zawada - dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego bielskiej ATH, artysta plastyk i grafik oraz autor instalacji
 • Jan Picheta - dziennikarz, felietonista, wieloletni redaktor Kalendarza Beskidzkiego 
 • Marek Bernacki - nauczyciel akademicki, literaturoznawca
 • Jarosław Hess - filozof, animator kultury, redaktor wydawnictwa Pascal

Dyplomy honorowe trafiły do:

 • Dziecięcego Zespołu Ludowego Stokrotki, który w tym roku obchodził 60-lecie istnienia
 • przewodniczącej Gminy Żydowskiej Wyznaniowej Doroty Wiewióry
 • Wydziału Humanistyczno-Społecznego bielskiej ATH

Tytuł  "Dobrodzieja kultury" - otrzymała Spółka Aqua S.A. oraz firma PreZero Polska Sp. z o.o.

Podczas gali wyróżniony i uhonorowany dyplomem został także bielski kronikarz Andrzej Ziomek. Publiczność przyjęła tę informację owacjami na stojąco.

Jest to niezwykła osoba, która w moim odczuciu posiadła umiejętność be a nawet trilokacji. Jest wszędzie tam, gdzie dzieje się jakieś wydarzenie kulturalne i nie tylko. Nie jest to tylko bierny uczestnik tych wydarzeń ale jest ich nieodzownym elementem, który urósł do symbolu tego miasta. Jest jego kronikarzem. 

- powiedział o wyróżnionym naczelnik Przemysław Smyczek.

Wzorem roku ubiegłego, podczas gali pożegnano także osobę zasłużoną dla rozwoju bielskiego czytelnictwa, która przez ponad 40 lat związana była z bielską Książnicą Beskidzką, odchodzącego na emeryturę dyrektora biblioteki, Bogdana Kocurka. 

Przypomnijmy iż ubiegłorocznymi laureatami nagrody IKARA byli: Jan Pieniążek za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2020 roku, Jerzy Batycki za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki i Iwona Purzycka (IKAR specjalny). Dobrodziejem biznesu w roku 2020 został FCA Poland S.A. zaś dyplomy honorowe trafiły do Grupy Twórczej "Ferment" i Bielskiej Orkiestry Dętej. 

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%