Zamknij

Tegoroczne IKARY trafiły do przedstawicieli świata muzyki

23:00, 29.06.2021 A.R Aktualizacja: 15:00, 30.06.2021
Skomentuj

29 czerwca na deskach Teatru Polskiego odbyła się uroczysta Gala wręczenia IKARÓW - Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki. W tym roku statuetki IKARA trafiły do przedstawicieli świata muzyki. 

Podczas uroczystej Gali, która odbyła się w Teatrze Polskim, po raz 28 Prezydent Miasta uhonorował ludzi kultury i sztuki. Prowadzący uroczystość Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele Rady Miejskiej, były prezydent miasta Jacek Krywult, wicestarosta Powiatu bielskiego Andrzej Kamiński, senatorowie Agnieszka Gorgoń-Komor i Przemysław Drabek, poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń, wiceprezydent Adam Ruśniak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Zbigniew Hendzel oraz kierownicy placówek MDK, naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego.

Future is bright! Jasna przyszłość przed nami! ponieważ mamy nadzieję, że będziemy mogli znowu spotykać się w naszych instytucjach kultury, reagować razem i cieszyć się razem z tego, co oglądamy na scenie

- powiedział na powitanie Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek nawiązując do etiudy filmowej o naszym mieście wyświetlonej na początku uroczystości.

Tytuł Dobrodzieja Kultury otrzymała firma FCA Poland SA - nagrodę odebrał członek zarządu Andrzej Piętka

FCA Poland od wielu lat wspiera finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych. W ubiegłym roku była głównym sponsorem koncertu „Maria Emilia. Wieczór Fado:” w ramach cyklu „Fiesta w drodze” oraz występu zespołu „Russian National Ballet of Siberia Krasnojarsk”, który w sposób niezwykły łączy syberyjską kulturę i tradycję z nowoczesnymi formami artystycznymi. Zdeklarowała również sponsorowanie Festiwalu Kompozytorów Polskich, Festiwalu „Sacrum in Musica” oraz Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej, które niestety nie odbyły się z powodu pandemii.

Tytuł Dobrodzieja Kultury otrzymała firma FCA Group SA

Dyplom Honorowy trafił do Grupy Twórczej Fermenty - nagrodę odebrali: Agata Ruśniak i Piotr Szczutowski

Grupa od lat 90. prowadzi działania animujące kulturę w naszym mieście oraz budujące tożsamość społeczną w obrębie małej ojczyzny. Jest organizatorem Festiwalu Kabaretowego „Fermenty”, który w ciągu 20 lat swego istnienia stał się jednym z ciekawszych i rozpoznawalnych wydarzeń kabaretowych w skali kraju. Gościł wszystkie największe gwiazdy polskiego kabaretu, a wśród jurorów nie zabrakło takich tuzów jak Maria Czubaszek, Stanisław Tym, Zenon Laskowik, Piotr Bałtroczyk czy Cezary Pazura. Aktywność i zaangażowanie Grupy przyczyniły się do powstania domu kultury w Starym Bielsku, a organizowani przez nich cykl spotkań „Tramway Kulturalny” pełni rolę forum prezentacji niezwykłych osobowości z dziedziny kultury.

Dyplom Honorowy dla Grupy Twórczej Fermenty

Dyplomem uhonorowana została także Bielska Orkiestra Dęta - nagrodę odebrali dyrygent Jarosław Grabowski i Zygmunt Czernek

To miejska orkiestra działająca w strukturach Bielskiego Centrum Kultury. Istnieje od 1974 roku i pełni rolę reprezentacyjnej orkiestry Bielska-Białej z powodzeniem wykonując zarówno utwory marszowe, pieśni patriotyczne, jak i współczesną muzykę popularną. Koncertuje w dwóch formacjach: paradnej i wojskowej. Pieczę organizacyjna nad orkiestrą sprawuje od 40 lat Zygmunt Czernek, dyrygentem formacji paradnej jest Jarosław Grzybowski, a formacja wojskowa występuje pod batutą kpt. Wojciecha Piątka. Orkiestra jest nieodłącznym elementem obchodów wielu imprez okolicznościowych oraz uroczystości patriotycznych i sakralnych w naszym mieście.

Dyplomem uhonorowana została także Bielska Orkiestra Dęta pod batutą Jarosława Grabowskiego 

IKAR za wybitne osiągnięcia w Dziedzinie Kultury i Sztuki trafił do młodego muzyka Jana Pieniążka

Jan Pieniążek - uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Jest finalistę i zdobywcą głównej nagrody ogólnopolskiego konkursu Młody Muzyk Roku 2020 organizowanego przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Muzyki i Tańca. Jan Pieniążek zdobył ten zaszczytny tytuł grając na instrumentach perkusyjnych i jako laureat konkursu będzie reprezentował nasz kraj w tegorocznym konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków.

 

Ikar za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki trafił do Jana Pieniążka

Wśród pozostałych nominowanych do nagrody w kategorii - wybitne osiągnięcia w roku kalendarzowym 2020 byli także: Ziemowit Ptaszkowski, Krystyna Stec i Mirosław Mikuszewski oraz Tomasz Lorek.

Jacek Popławski (w zastępstwie Ziemowita Ptaszkowskiego) Krystyna Stec, Mirosław Mikuszewski, Tomasz Lorek, Jan Pieniążek

Statuetka IKARA za wybitną działalność w Dziedzinie Kultury i Sztuki trafiła na ręce Jerzego Batyckiego - prezesa Stowarzyszenia Sztuka Teatr i twórcy festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa

Jerzy Batycki - aktor, reżyser i menadżer kultury, założyciel i prezes Stowarzyszenia Sztuka-Teatr, twórca LOTOS JAZZ Festiwal Bielskiej Zadymki Jazzowej - jednej z najbardziej znaczących imprez jazzowych w kraju. Koncerty Festiwalowe odbywają się w niezwykłych miejscach: w sali NOSPR-u w Katowicach, w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu czy schronisku na Szyndzielni. Swój zasięg i niezwykłą atmosferę Festiwal zawdzięcza zdolnościom menadżerskim Jerzego Batyckiego, jego charyzmie i umiejętności pozyskiwania wybitych artystów, sponsorów i zaangażowanych współorganizatorów. W Zadymkach wystąpiło dotychczas ponad 1500 wykonawców z 44 krajów, w wśród nich największe gwiazdy polskiego i światowego jazzu.

Nagroda IKAR 2020 za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki trafiła na ręce Jerzego Batyckiego

IKAR SPECJALNY 2020 przypadł w udziale Iwonie Purzyckiej, długoletniej dyrektorce Muzeum Historycznego na Zamku Sułkowskich.

Iwona Purzycka - historyk sztuki, dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej od 2001 roku. Podczas jej dyrekcji dokonana została kompleksowa rewitalizacja Zamku Książąt Sułkowskich, remont Starej Fabryki i Domu Tkacza i Fałatówki, uporządkowane zostały zbiory muzealne, a oferta poszerzyła się o interesujące wystawy czasowe oraz wydarzenia o charakterze muzycznym i filmoznawczym. Muzeum pod jej kierownictwem było wielokrotnie nagradzane przez Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenia muzealne, była nominowana do IKARA 2008 za wybitną dotychczasową działalność, a także otrzymała w 2014 roku Dyplom Specjalny  za działalność rewitalizacyjną i promowanie kultury w obiektach muzealnych Bielska-Białej. Uhonorowana Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ikar Specjalny 2020 dla Iwony Purzyckiej

Oficjalną część spotkania w Teatrze Polskim zakończyło pożegnanie odchodzącego na emeryturę Jerzego Pieszki, który przez 27 lat pełnił w naszym mieście funkcję naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, a przez ostatnie dwa lata był dyrektorem Bielskiego Centrum Kultury. 

Pożegnanie Jerzego Pieszki

Uroczystość wręczenia Ikarów uświetnił występ aktorki bielskiego Teatru Anny Guzik, która wystąpiła z koncertem performatywnym w reżyserii Jacka Bończyka, z muzycznymi aranżacjami Krzysztofa Maciejowskiego.

Koncert performatywny Anny Guzik

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%