Zamknij

Sebastian Kawa - najlepszy pilot w światowej historii szybownictwa - sięgnął po kolejne zwycięstwo

16:47, 23.07.2022 źródło: Aeroklub Polski Aktualizacja: 17:13, 23.07.2022
Skomentuj Sebastian Kawa na podium z numerem jeden, fot. Aeroklub Polski Sebastian Kawa na podium z numerem jeden, fot. Aeroklub Polski

Szybownik Sebastian Kawa po raz kolejny udowodnił, że zasługuje na pozycję najlepszego pilota w światowej historii szybownictwa. Kolejny sukces pod litewskim niebem podczas  21. Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Pociūnai pilot odniósł na szybowcu Diana 2 zbudowanym w Bielsku-Białej.

Zawody w Pociūnai zakończyły się sukcesem nie tylko dla Sebastiana Kawy. Nasi piloci zakończyli szybowcowe zmagania z czterema najcenniejszymi krążkami – dwoma złotymi i dwoma srebrnymi.

W klasie 15-metrowej zdecydowanie wygrał najbardziej utytułowany szybownik świata Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Polak tym samym powiększył swoją kolekcję o 10. tytuł Szybowcowego Mistrza Europy. Warto dodać, że Sebastian Kawa posiada też 17 tytułów Szybowcowego Mistrza Świata. Dzięki tak wielkim sukcesom umacnia się na pozycji lidera w światowym rankingu pilotów szybowcowych FAI.

Drugie miejsce w klasie 15-metrowej też jest biało-czerwone, wywalczył je Łukasz Grabowski z Aeroklubu Włocławskiego. W licznie obsadzonej klasie Standard znakomicie finiszował trzeci reprezentant naszego kraju Łukasz Błaszczyk z Aeroklubu Ostrowskiego.

Ostatecznie, dzięki dobrej postawie wszystkich sześciu naszych zawodników, Polska zdobyła złoty medal w klasyfikacji zespołowej.