Zamknij

Przedsiębiorcy nie wiedzą, że muszą to zrobić do 30 listopada 2022 r. Szansa na niższy rachunek za prąd już od 1 grudnia

13.17, 15.11.2022 materiał prasowy Aktualizacja: 09.07, 16.11.2022
Skomentuj Przedsiębiorcy nie wiedzą, że muszą do 30 listopada 2022 r. złożyć oświadczenie o tanim prądzie [79 groszy/kWh]
REKLAMA

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) powinny do 30 listopada 2022 r. złożyć oświadczenie do dostawcy prądu. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą o tym terminie.

  • Od 1 grudnia 2022 roku (i w całym 2023 roku) maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych i MMŚP - 785 zł/MWh, dla gospodarstw domowych powyżej limitów zużycia - 699 zł/MWh.

  • Aby skorzystać z maksymalnej ceny prądu już od 1 grudnia 2022 należy złożyć oświadcznie do 30 listopada.

Możliwość zastosowania ceny gwarantowanej maksymalnej ceny 785 zł za MWh wynika z ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Od kiedy tańszy prąd za 79 groszy za 1 kWh?

Tańszy prąd jest dostępny już od 1 grudnia 2022 r., a nie dopiero w 2023 r. Trzeba tylko dotrzymać terminu zlożenienia oświadczenia do 30 listopada 2022 r.

Jakie są skutki opóźnienia?

Jeżeli oświadczenie złożysz np. Tauronowi, PGE albo Enei 15 grudnia 2022 r., to tańszy prąd będziesz miał od stycznia 2023 r. Spóźnienie nie odbiera prawa do tańszego prądu. Ale stracisz miesiąc, dwa na wyższych rachunkach za grudzień 2022 r. albo styczeń 2023 r.

Dla kogo tańszy prąd (785 zł MWh)?

Możliwość płacenia za prąd nie 2 zł za 1 kWh, a maksymalnie do 79 groszy, ma każdy przedsiębiorca będący mikroprzedsiębiorcą. Mikroprzedsiębiorca to firma, która nie zatrudnia więcej niż 10 osób, a jej obroty albo aktywa nie przekraczają  2 mln euro za dwa lata wstecz. 

Do tańszego prądu upoważnione są także: mali, mikro i średni przedsiębiorcy, gospodarstwa domowe, jednostki samorządu terytoralnego i tzw. podmioty wrażliwe

Oświadczenie odbiorcy uprawnionego

Złożenie oświadczenia nie jest obowiązkowe, lecz daje możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną. Więc nikt nam o niej nie będzie przypominał. Oświadczenie nie jest też wnioskiem. Nie jest to rodzaj podania, które np. Tauron, Enea lub PGE rozpatrują. Przesyłając oświadcznie informujemy jedynie dostawcę prądu o:

  • spełnianiu warunków ustawowych dla tańszego prądu,
  • licznikach prądu, na których np. Tauron, Enea lub PGE mają zastosować jego gwarantowane ceny.

Bez tej informacji energetycy nie będą wiedzieli u kogo i jakie zastosować stawki za prąd.  

Ta sama ustawa określa również na 693 zł za MWh maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów, wprowadzonych inną ustawą. Limity te w 2023 r. wynoszą 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw, w których jest osoba niepełnosprawna oraz 3 MWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł za MWh ponad limit 2 MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Stosownego rozliczenia odbiorcy dokona samodzielnie sprzedawca energii elektrycznej. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia - do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy znajdą u swoich sprzedawców energii.

Aktywny wzór opracowany przez Tauron

Zobacz aktywny wzór oświadczenia w formacie PDF do ściągnięcia opracowany przez Tauron

Jak złożyć oświadcznie

  1. Oświadczenie można przesłać na adres:  [email protected] – pod warunkiem, że będzie ono opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu).Pamiętaj, aby przed podpisaniem dokumentu w pierwszej kolejności zapisać go w formacie pdf, a następnie złożyć podpis elektroniczny i przesłać na wskazany adres e-mail.
  2. Oświadczenie można wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie wysłać pocztą tradycyjną, na adres: TAURON Obsługa Klienta sp. z o.o. ul. Lwowska 23, 40-389 Katowice

  3. Oświadczenie można wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie złożyć w wybranym punkcie obsługi klienta (ich listę znajdziesz na tauron.pl/pok) – nie trzeba umawiać się na wizytę

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%