Zamknij

Bywało nawet tak, że jedno auto jechało na dwóch lawetach. Sprawdź czy nie jeździsz „ODPADEM”

09:20, 21.03.2022 [ZW] Aktualizacja: 09:52, 21.03.2022
Skomentuj Bywało nawet tak, że jedno auto jechało na dwóch lawetach. Sprawdź czy nie jeździsz „ODPADEM” Bywało nawet tak, że jedno auto jechało na dwóch lawetach. Sprawdź czy nie jeździsz „ODPADEM”

Bywało nawet tak, że jedno auto jechało na dwóch lawetach. Jesteś posiadaczem powypadkowego samochodu, sprawdź czy nie jeździsz „ODPADEM”

Od zawsze, jak sięgam pamięcią, lukratywnym interesem było sprowadzanie aut z zagranicy. Na początku zainteresowani tym byli głównie „importerzy prywatni”, obecnie istnieje wiele wyspecjalizowanych w tym biznesie firm, które z powodzeniem handlują powypadkowymi egzemplarzami różnych marek – bo tu liczy się model i rocznik – interes kwitnie, ale uwaga(!), nie podoba się to Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. W świetle prawa taki pojazd to ODPAD.

Zdaniem dr Dominika Wałkowskiego, adwokata prawa ochrony środowiska kancelarii Wardyński i Wspólnicy klasyfikacja uszkodzonych i powypadkowych pojazdów sprowadzanych do Polski jako odpad, nadal budzi wiele wątpliwości. Niedawne wyroki sądów administracyjnych potwierdzają rygorystyczne podejście do tej kwestii, które skutkuje istotnym ryzykiem, gdyż uznane za odpad daje podstawę do stwierdzenia, że dokonano nielegalnego międzynarodowego przemieszczenia odpadu.

Samochód taki traktowany jest jako zużyty, który należy poddać odzyskowi lub unieszkodliwieniu w sposób racjonalny ekologicznie.

GIOŚ nie opiniuje pojazdu pod kątem stanu technicznego, umożliwiającego dopuszczenie go ponownie do ruchu drogowego, tylko ocena uzależniona jest od tego, czy w momencie przekroczenia granicy może on być wykorzystywany zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, a zatem czy może on poruszać się po drogach, czy też nie i jest nielegalnie przemieszczanym odpadem.

Twardym odstępstwem od uznania pojazdu za odpad i zastosowaniu ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji są pojazdy zabytkowe mające co najmniej 25 lat, które w uznaniu przez rzeczoznawcę samochodowego są pojazdami unikatowymi lub mają szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji, choć również w odniesieniu do tych samochodów powstają wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów o odpadach – dodaje dr Dominik Wałkowski [https://codozasady.pl/p/kiedy-samochod-jest-odpadem]

Tak więc w każdej chwili sprowadzony przez nas lub zakupiony u pośrednika powypadkowy pojazd (a w szczególności z USA) może zostać oceniony jako odpad i poddany recyklingowi.

Warto wiedzieć, że pojazd zakwalifikowany do kategorii odpadów, nawet po naprawie i rejestracji nie traci statusu odpadu, który na koszt właściciela należy poddać procesem utylizacji i recyklingu.

Dodatkowo, na posiadacza przywiezionego nielegalnie odpadu, wojewódzki inspektor ochrony środowiska nakłada karę pieniężną, której wysokość może obecnie sięgać nawet 500 000 zł.

([ZW])

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%