Zamknij
UWAGA

Co musisz wiedzieć o podatku od osób fizycznych?

18:01, 19.10.2021 Aktualizacja: 18:04, 19.10.2021
Skomentuj Co musisz wiedzieć o podatku od osób fizycznych? Co musisz wiedzieć o podatku od osób fizycznych?

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest daniną, która musi być uiszczana przez osoby fizyczne, od otrzymywanych dochodów. Wysokość tego podatku jest zależna od wysokości generowanych, przez płatnika, dochodów. Wraz ze wzrostem dochodów wzrasta też kwota podatku dochodowego. Z tego artykułu dowiesz się wielu przydatnych informacji dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kogo dotyczy ten podatek?

W naszym kraju, co do zasady, wszystkie osoby fizyczne osiągające przychody bądź dochody w danym roku podatkowym, są objęte obowiązkiem podatkowych. Przypominamy, że rok podatkowy trwa tyle samo co rok kalendarzowy. Kim jest osoba fizyczna? Jest to każdy człowiek od narodzin aż po śmierć. Oprócz osób fizycznych, do uiszczania podatku dochodowego zobowiązane są również spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki cywilne oraz przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. 

Dlaczego spółki podlegają obowiązkowi uiszczania podatku dochodowego od osób fizycznych?

Spółki są to twory, które powstały w oparciu o oparciu o umowę, która została sporządzona i podpisana przez dwie lub więcej osoby fizyczne, które są w posiadaniu statusu wspólnika owej spółki. Oprócz spółki partnerskiej, osoba fizyczna również może pełnić rolę wspólnika w spółce. Pamiętaj, że obowiązek podatkowy dotyczy każdego ze wspólników osobno, a podstawą do tego są osiągane przez nich dochody. Dochody wyliczane są proporcjonalnie do posiadanych przez wspólników udziałów.

Jaka jest podstawa opodatkowania?

Dokładnie taki sam obowiązek podatkowy, na gruncie ustawy PIT, dotyczy osoby fizyczne, które pracują na etacie jak i osoby fizyczne, które prowadzą swoją działalność gospodarczą. Jak już wiesz dochód jest podstawą do wyliczenia obowiązującego podatku, składa się na niego osiągnięty przychód, który pomniejszony jest o koszty jego uzyskania. Reasumując przychód są to wszystkie kwoty należne, obejmując wartości świadczeń, które są otrzymywane w naturze, pieniądzu lub w formie niepieniężnej. Ponadto podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku gdy ktoś prowadzi swoją działalność gospodarczą liczony jest dodatkowo od wartości sprzedanych towarów bądź usług. Nawet w przypadku jeśli należności, wtedy gdy podatek jest płacony, nie zostały otrzymane. 

Zasady opodatkowania 

Przy ogólnych zasadach podstawowa stawka opodatkowania wynosi 17% całej podstawy opodatkowania. Jeżeli jednak przekroczona zostanie kwota limitu, wynosząca 85 528 tysięcy złotych w skali roku, stawka z 17% wzrośnie do 32%. Osoby, które wybrały tę formę opodatkowania podatek dochodowy od osób fizycznych pobierany jest w formie zaliczek, które mogą być miesięczne lub kwartalne. Zaliczki muszą być zapłacone do 20 dnia kolejnego miesiąca, który następuje bezpośrednio po okresie należności. Rozliczenie zaliczek i zobowiązań za cały rok, mające charakter ostateczny następuje w zeznaniu rocznym. Na wysokość zaliczki mają wpływ koszty uzyskania przychodów, odpowiednio pomniejszone. Jeżeli osoba fizyczna korzysta z opodatkowania na zasadach ogólnych może dokonać wspólnego rozliczenia podatkowego z małżonkiem na jednej deklaracji Pit-36. Taka deklaracja musi być złożona do 30 kwietnia w bieżącym roku, za rok poprzedni. Ponadto podatki ma możliwość korzystać z ulg na dzieci. Warto znać również ile wynosi kwota wolna od podatku, która jest kwotą dochodu niepowodującą obowiązku do zapłaty podatku dochodowego przez podatnika. Jest to jeden z elementów złożonego systemu podatkowego. W Polsce, w 2021 roku za rok podatkowy 2020 kwota wolna od podatku wynosiła 8000 złotych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizujacej się w prawie podatkowym
(materiały partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%