Zamknij

Coraz więcej groźnych wypadków na hulajnogach elektrycznych

17:29, 11.07.2025 Aktualizacja: 18:11, 11.07.2025
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Elektryczne hulajnogi, zyskujące dużą popularność wśród dzieci i młodzieży, stają się źródłem poważnych urazów. Według danych Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, co miesiąc kilkudziesięciu młodych pacjentów trafia do placówki z obrażeniami będącymi skutkiem nieostrożnej jazdy i braku odpowiednich zabezpieczeń.

Jak informuje ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, dr Mirosław Harężlak, w ostatnich latach liczba urazów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych wzrosła w sposób alarmujący.

– Często są to przypadki naprawdę poważne. Dominują złamania kończyn, ale zdarzają się też urazy głowy, brzucha czy klatki piersiowej. Bywa, że w wyniku wypadku na hulajnodze dochodzi do pęknięcia śledziony, wątroby lub nerek – podkreśla dr Harężlak.

W ciągu miesiąca na Oddział Chirurgii Dziecięcej trafia średnio kilkunastu pacjentów wymagających hospitalizacji po wypadkach na hulajnogach, głównie elektrycznych. Kolejne kilkadziesiąt osób korzysta z pomocy ambulatoryjnej, takiej jak zakładanie opatrunków czy unieruchamianie złamanych kończyn.

Zdaniem specjalistów, głównymi przyczynami wypadków są:

  • brak kasków ochronnych,
  • nadmierna prędkość,
  • jazda bez nadzoru dorosłych,
  • niewłaściwe użytkowanie sprzętu w miejscach publicznych.

– Rowerzyści coraz częściej zakładają kaski, natomiast hulajnogi wciąż kojarzone są z niegroźną zabawką. Tyle że jazda z dużą prędkością na elektrycznej hulajnodze naprawdę niesie ryzyko poważnego wypadku – wyjaśnia ordynator.

Lekarze apelują, by rodzice uświadamiali dzieci i młodzież, że elektryczna hulajnoga nie jest zabawką. Przepisy ruchu drogowego przewidują dla użytkowników obowiązki, m.in. zakaz przewożenia pasażerów czy korzystania z chodników w niektórych sytuacjach.

– Kask nie zapobiegnie wypadkowi, ale może znacząco zmniejszyć jego konsekwencje. Jeśli nie dla wszystkich, to przynajmniej dla osób nieletnich powinien obowiązywać nakaz jego stosowania – dodaje dr Harężlak.

Specjaliści zalecają także kontrolę prędkości hulajnóg. Modele osiągające 40–50 km/h stwarzają wysokie ryzyko ciężkich obrażeń, dlatego rekomendowane jest ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h.

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej prowadzi działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości zagrożeń związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych. Placówka przypomina rodzicom i opiekunom, że odpowiednie przygotowanie dziecka do jazdy – w tym kask i nadzór – może decydować o zdrowiu i życiu młodego użytkownika.

(BR )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%