Jak wskazano w uzasadnieniu uchwały, która poddana zostanie pod głosowanie podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej, spadek liczby dzieci sprawia, że utrzymanie dodatkowych lokalizacji staje się nieekonomiczne. W roku szkolnym 2025/2026 dostępne miejsca w głównej siedzibie przedszkola oraz innych placówkach na terenie miasta mają wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania.
Prognozy demograficzne wskazują, że tendencja ta utrzyma się w dłuższej perspektywie. Władze miasta uzasadniają, że w obliczu zmniejszającej się liczby uczniów konieczna jest racjonalizacja kosztów, która pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie zasobów edukacyjnych.
Likwidacja oddziałów wiąże się z przekształceniem organizacji pracy w placówkach. Nie przewiduje się jednak zwolnień pracowników, ponieważ istnieje możliwość przeniesienia kadry do innych przedszkoli w mieście. Rodzice dzieci, które obecnie korzystają z oddziałów przedszkolnych przy szkołach, zostaną zapewnieni, że ich pociechy znajdą miejsce w pobliskich placówkach.
Zmniejszająca się liczba dzieci w wieku przedszkolnym to problem, z którym zmaga się wiele polskich miast. Główne przyczyny tego trendu to m.in. niż demograficzny oraz migracja młodych rodzin do większych aglomeracji lub za granicę. Optymalizacja sieci placówek oświatowych, w tym przedszkoli, staje się koniecznością, by dostosować się do nowej rzeczywistości i uniknąć nadmiernych kosztów utrzymania niewykorzystywanych miejsc.
Jeśli rada miasta zatwierdzi uchwałę podczas styczniowej sesji, poniższe oddziały przedszkolne (funkcjonujące poza główną siedzibą placówki) będą kontynuować działalność tylko do końca bieżącego roku szkolnego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz