Zamknij
REKLAMA

Ulica Żywiecka pod lupą specjalistów z Politechniki Krakowskiej

21:20, 08.06.2021 | Bielskirynek.pl - źródło: MZD
Skomentuj Ulica Żywiecka
REKLAMA

Na ul. Żywieckiej w rejonie skrzyżowania z ul. Górską przeprowadzona zostanie korekta ruchu drogowego - zapowiedział bielski MZD. Zmiana ma zminimalizować ilość nieprawidłowych zachowań kierowców, a w efekcie poprawić bezpieczeństwo i płynność jazdy.

W maju bieżącego roku Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zlecił Politechnice Krakowskiej audyt bezpieczeństwa, którego celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, co należy zmienić, aby poprawić przepustowość pasa do lewoskrętu z ul. Żywieckiej w ul. Górską, utrzymując jednocześnie płynność ruchu na głównym ciągu w kierunku Żywca.

Obowiązujące dziś rozwiązanie, wprowadzono rok temu, w ramach modernizacji ul. Żywieckiej. Z formalnego punktu widzenia zastosowane oznakowanie jest poprawne, niemniej lata przyzwyczajeń kierowców, na co dzień korzystających z lokalnych połączeń sprawiają, że na wymienionym skrzyżowaniu, nagminnie łamane są przepisy. Dodatkowo, w godzinach szczytu pas do skrętu w ul. Górską zatyka się, a kierowcy nie mieszcząc się na wyznaczonym pasie do skrętu w lewo, blokują prawy pas przeznaczony do jazdy na wprost w kierunku Żywca. W efekcie powstaje zator potęgujący dodatkowo stresogenne zachowania.

Audyt naukowców z Politechniki Krakowskiej miał za zadanie:

  • analizę stanu obecnego,
  • zbadanie natężenia ruchu na opisywanym odcinku ul. Żywieckiej,
  • ocenę funkcjonowania obowiązującej organizacji ruchu oraz
  • opracowanie rekomendacji wynikających z przeprowadzonych obserwacji.

Do jego sporządzenia wykorzystano nie tylko dane dostarczone z detektorów zamontowanych przez MZD na sygnalizatorach, ale także nagrania z kamery zainstalowanej na skrzyżowaniu z ul. Górską. Obserwacja zachowań kierowców, porównanie statystyk zdarzeń drogowych sprzed zmiany organizacji ruchu, do tych po wprowadzeniu obecnego rozwiązania, dało naukowcom dokładniejszy obraz sytuacji.

W efekcie skłoniło ich do zarekomendowania rozwiązania opartego na zachowaniu dwóch pasów ruchu przeznaczonych do jazdy na wprost w kierunku Żywca, przy jednoczesnym wydzieleniu lewego pasa dopuszczającego skręt w ul. Górską. Kierowcy jadący w kierunku Międzybrodzia nie będą więc musieli w ogóle zjeżdżać z lewego pasa, a jazda w kierunku granicy miasta będzie się mogła odbywać dwoma pasami do końca kolejki pojazdów sygnalizujących skręt w lewo na ul. Górską.

W konsekwencji zmian, prawy pas nie powinien się już korkować, a przyzwyczajenia kierowców przestaną odgrywać rolę wiodącą, zwiększającą ryzyko kolizji w tym rejonie. Audyt zaleca więc rezygnację z dotychczasowego zastosowania wysepki zawężającej ul. Żywiecką przed skrętem w ul. Górską.

Rozwiązanie zostanie wprowadzone po zatwierdzeniu go przez organ zarządzający – Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

(Bielskirynek.pl - źródło: MZD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%