Zamknij
REKLAMA

Danuta Boba dołączyła do grona zasłużonych

15.14, 26.11.2021 . Aktualizacja: 15.37, 26.11.2021
Skomentuj Danuta Boba otrzymała tytuł Zasłużonej dla miasta Bielska-Białej
REKLAMA

Uchwałą Rady Miejskiej do grona "Zasłużonych dla miasta Bielska-Białej" dołączyła pani Danuta Boba, która w latach 1952-1962 prowadziła walkę z komunistycznym systemem o prawo do wolności w zakresie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży.

Pani Danuta Boba historycznie była jedyną w czasach PRL i pierwszą po wojnie edukatorką domową, niosącą bezinteresowną pomoc poprzez działalność w stowarzyszeniach charytatywnych, działalność na rzecz mniejszości narodowych oraz pomoc dla ludności cywilnej i żołnierzy w okresie II wojny światowej.

A oto co możemy przeczytać w uzasadnieniu Uchwały:

Pani Danuta Boba ur. 27 stycznia 1921 r. zasłynęła jako propagatorka nauczania domowego i czynna uczestniczka w walce o prawo do wolności w zakresie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży w trudnych czasach komunistycznego reżimu w latach 1952 -1962. Jej nieugięta postawa życiowa oraz podejmowane działania na rzecz domowego nauczania dzieci czynione wbrew oczekiwaniom komunistycznych władz, mogą być wzorem do naśladowania niezłomnej życiowej postawy i wierności własnym przekonaniom.

Nauczanie domowe, którego w czasach komunistycznych była obrończynią i propagatorką, nie spodobało się ówczesnym władzom, które w ciągu 10 lat wytoczyły przeciwko rodzinie Bobów 18 procesów. Pani Danuta Boba i jej mąż Bartłomiej byli wielokrotnie nagabywani i zastraszani przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, szczególnie wówczas, gdy zdecydowali się napisać skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Dzięki heroicznej walce i odwołaniu się do premiera Józefa Cyrankiewicza uzyskali zgodę na edukację domową ze względów światopoglądowych jako jedyna rodzina w PRL.

Pani Danuta Boba i jej mąż stali się jedynym łącznikiem pomiędzy przedwojenną tradycją edukacji domowej, a jej wznowieniem w wymiarze ogólnopolskim po 1989 r. Pani Danuta Boba była jedyną w PRL domową edukatorką swoich dzieci w latach 1952-1981.

Działalność Pani Danuty Boby jako osoby wyjątkowo uzdolnionej, otrzymującej najwyższe noty za naukę, dała się poznać wcześniej tj. w okresie międzywojennym, kiedy to jako 10-letnia uczennica udzielała korepetycji również krewnym swoich nauczycieli. Pani Danuta działała również w PCK, ukończyła kurs pierwszej pomocy, a po wybuchu II wojny światowej niosła pomoc w szpitalu polowym, gdzie opatrywała rannych żołnierzy i cywilów. Działała również w stowarzyszeniach charytatywnych na rzecz sierot.

Pani Danuta Boba pracowała jako korepetytorka dla młodszych koleżanek nie tylko przez okres gimnazjum, ale także po maturze w okresie wojny, gdy Niemcy zlikwidowali gimnazja. W ramach tajnego nauczania przygotowywała uczennice do matury. W późniejszym okresie pracowała na rzecz opieki nad wysiedleńcami z terenów wschodnich. Niosła bezinteresowną pomoc Żydom, wniosła osobisty wkład w uratowanie od holokaustu dwóch koleżanek z klasy licealnej.

Pani Danuta Boba, będąc historycznie jedyną w czasach PRL i pierwszą po wojnie edukatorką domową, wraz z rodziną była przez wiele lat związana z naszym miastem. Jej działalność przyczyniła się do rozsławienia Bielska-Białej i Podbeskidzia jako regionu, w którym – jako jedynym w czasach PRL - praktykowano oficjalnie edukację domową.

 

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%