W odpowiedzi, zastępca prezydenta Przemysław Kamiński zapewnił, że infrastruktura wodociągowa Bielska-Białej spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Woda dostarczana jest z ujęć w Kobiernicach, Wapienicy, Straconce, Lipniku i Wróblowicach, a nad jakością dostaw czuwa spółka „AQUA” S.A. Ujęcie w Mikuszowicach nie jest już eksploatowane i trwa jego formalna likwidacja.
Ochrona ujęć i stacji uzdatniania wody realizowana jest na kilku poziomach. Obiekty są monitorowane, zabezpieczone ogrodzeniami i systemami alarmowymi, a kontrolę nad nimi sprawuje koncesjonowana firma ochroniarska. W trosce o bezpieczeństwo dostaw wdrożono standardy normy ISO 22000, obejmujące ścisły nadzór nad każdym etapem uzdatniania i dystrybucji wody. Regularne badania laboratoryjne prowadzone są we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym.
Radna w swoim zapytaniu poruszyła również temat ochrony strategicznych ujęć wodnych w przypadku działań wojennych lub innego zagrożenia. Odpowiedź władz miasta wskazuje, że zabezpieczenia infrastruktury wodociągowej są zgodne z przepisami dotyczącymi zarządzania kryzysowego i ochrony mienia. Jednocześnie szczegółowe informacje na temat procedur awaryjnych objęte są tajemnicą, aby nie narażać bezpieczeństwa systemu dostaw.
Na wypadek sytuacji kryzysowej miasto posiada zapas 2 768 litrów wody butelkowanej, który może zostać natychmiast rozdysponowany w razie potrzeby. Dodatkowo, w sytuacji zagrożenia sanitarnego spółka „AQUA” S.A. ma obowiązek natychmiastowego informowania mieszkańców poprzez stronę internetową, media, SMS-y oraz tradycyjne ogłoszenia na słupach w rejonie objętym zdarzeniem.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz