Zamknij
REKLAMA

Tak dla in Vitro - w Bielsku-Białej rozpoczęła się zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim

14.07, 21.11.2022 A.R. Aktualizacja: 14.37, 21.11.2022
Skomentuj Tak dla in Vitro - zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim
REKLAMA

Konferencja przed biurem posłanki na Sejm RP Mirosławy Nykiel dotyczyła przywrócenia w Polsce refundacji zabiegów in Vitro. Na spotkaniu obecna była także przewodnicząca PO powiatu bielskiego Beata Łukowicz  i Agnieszka Nowak, prezes Fundacji Strefa Kobiet. Od dzisiaj zaczęto zbierać podpisy pod projektem obywatelskim w tej właśnie kwestii.

Platforma Obywatelska, to partia, która dobro polskich rodzin i dzieci traktuje bardzo poważnie, dlatego dzisiaj ruszamy ze zbiórką podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla in Vitro". - tak rozpoczęła dziesiejszą konferencję prasową, posłanka Mirosława Nykiel. Projekt zakłada przeznaczenie 500 mln złotych rocznie na finansowanie zabiegów in Vitro dla rodzin, dla których jest to jedyna i ostateczna szansa na posiadanie dzieci. 

Mirosława Nykiel przytoczyła kilka danych liczbowych:

1,5 miliona par w naszym kraju boryka się z problemem bezpłodności. Współczesna medycyna zna odpowiedzi na problemy tych par: jest to metoda in Vitro. W czasach rządów Platformy Obywatelskiej, to właśnie dzięki tej metodzie i jej finansowaniu (lata 2013-2016) urodziło się w Polsce 22 tysiące dzieci na 19.6 tysiąca par biorących udział w tym programie. Kosztowalo to nasze państwo 250 milionów zł. Rządy Prawa i Sprawiedliwości decyzją z roku 2016 zlikwidowały ten program, odbierając tym samym tysiącom par szansę na posiadanie potomstwa.

Metoda leczenia niepłodności, na jaką skierowano wówczas państwowe środki (prawie 50 milionów) oparta na naprotechnologii, nie przyniosła spektakularnych efektów - urodziło się wówczas zaledwie 300 dzieci. Metoada ta była jednak akceptowana między innymi przez kościół katolicki.

Podczas krótkiej konferencji, Agnieszka Nowak przypomniała także o trwającej w naszym mieście akcji OdważniBB, która wpisuje się w międzynarodową kampanię 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć".

In Vitro to życie. Nie możemy odbierać parom szansy na posiadanie potomstwa. Takie działanie także wpisuje się w przemoc - powiedziała prezes Fundacji Strefa Kobiet. Dlatego w myśl tej idei chcemy zbierać podpisy pod projektem, także podczas wydarzeń zaplanowanych na najbliższy tydzień w ramach akcji OdważniBB, na które zapraszam wszystkich bielszczan.

Gdzie można składać podpisy pod projektem ustawy

  • w biurze poselskim Mirosławy Nykiel przy ul. Wzgórze 19
  • w biurze senator Agnieszki Gorgoń-Komor w Czechowicach-Dziedzicach plac Wolności 2A
  • podczas wydarzeń akcji "OdważniBB" (program zamieszczamy tutaj)
  • podpisy zbierać będą także wolontariusze na ulicach Bielska-Białej

Na razie zbieranie podpisów przewidziane jest do końca grudnia br.

 

(A.R.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%