Zamknij

Przetarg dotyczący leśniczówki w Lipniku do zmiany. Specyfikacja zawierała zbyt dużo niejasności

13:10, 05.10.2022 PAP Aktualizacja: 13:16, 05.10.2022
Skomentuj Zabytkowa, XIX-w. leśniczówka w Lipniku doczeka się rewitalizacji (fot. lipnik.org)Zabytkowa, XIX-w. leśniczówka w Lipniku doczeka się rewitalizacji (fot. lipnik.org) Zabytkowa, XIX-w. leśniczówka w Lipniku doczeka się rewitalizacji (fot. lipnik.org)Zabytkowa, XIX-w. leśniczówka w Lipniku doczeka się rewitalizacji (fot. lipnik.org)

Nadleśnictwo Bielsko unieważniło przetarg, który miał być pierwszym krokiem ku rewitalizacji zabytkowej leśniczówki w Lipniku, dzielnicy Bielska-Białej. Rzecznik instytucji Tomasz Gawęda zapewnił, że wkrótce przetarg zostanie ponownie ogłoszony.

  • Przetarg dotyczył wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej renowacji leśniczówki.
  • W środę upływał termin składania ofert.
  • Nadleśnictwo postanowiło go jednak unieważnić.

Okazało się, że w specyfikacji warunków zamówienia wystąpiły błędy, które należy skorygować. Rodziły one na tyle dużo pytań, że postanowiliśmy unieważnić przetarg. Nasze służby już się tym zajmują. Gdy tylko zakończą pracę, zostanie ogłoszony nowy przetarg. Stanie się to w najbliższym czasie - zapewnił w rozmowie z PAP Tomasz Gawęda.

Renowację leśniczówki zapowiedział w lipcu p.o. dyrektora Lasów Państwowych Józef Kubica. Wyraził wówczas nadzieję, że jeszcze w tym roku powstanie projekt, a w przyszłym rozpocznie się remont. Całość powinna się zamknąć w dwóch latach. Tomasz Gawęda w środę podtrzymał te słowa dyrektora.

Nadleśnictwo Bielsko przy restauracji zabytkowej leśniczówki skorzysta z funduszy UE. Zadanie to zostało ujęte w porozumieniu dotyczącym wspólnego projektu Lasów Państwowych z Polski i Słowacji.

Polskie Lasy Państwowe na renowację leśniczówki mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 procent kosztów. Tyle samo otrzymają mogą liczyć Słowacy, którzy także będą remontowali drewniany budynek. Pomiędzy nimi zostanie wyznaczony szlak turystyczny. Na jego trasie znajdą się także inne obiekty drewniane.

********

Leśniczówka została wzniesiona w 1884 r. Jest dziełem urodzonego w pobliskich Łodygowicach architekta Emanuela Rosta. Drewniany budynek pełnił funkcję siedziby zarządu lasów oraz punktu gastronomiczno-usługowego dla turystów. Od lat 50. XX w. znajdowały się w nim kwatery robotników leśnych. Użytkowany był też m.in. przez szkołę. Później obiekt stał pusty i niszczał. W 2018 r. leśniczówka została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Po renowacji w budynku mieścić się ma filia należącego do Lasów Państwowych ośrodka kultury leśnej w Gołuchowie.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%