Zamknij

Lewica Razem Podbeskidzie apeluje w obronie drzew przy Teatrze Polskim

13.18, 21.09.2022 materiał prasowy
Skomentuj Lewica Razem Podbeskidzie apeluje w obronie drzew przy Teatrze Polskim
REKLAMA

Lewica Razem Okręg Podbeskidzie zbiera podpisy pod petycją w obronie drzew, rosnących wzdłuż linii kolejowej w centrum Bielska-Białej. Petycja ma trafić do Prezydenta Miasta Jarosława Klimaszewskiego, Rady Miejskiej i PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu.

Internetową kampanię w obronie prawie 300 drzew skazanych na ścięcie rozpoczęli członkowie bielskiej lewicy, którzy wystosowali apel wzywający do ustanowienia pomników przyrody na zagrożonym wycięciem obszarze i wzięcie współodpowiedzialności cywilnej i karnej przez Gminę Bielsko-Biała i PKL wynikającą ze szkód zaistniałych w infrastrukturze kolejowej w celu zmniejszenia liczby drzew do usunięcia.

Oto treść apelu:

Apelujemy o

  • zachowanie najcenniejszych przyrodniczo drzew oraz wizytówki miasta przy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,
  • ustanowienie pomników przyrody dla okazów spełniających kryteria o ich powołanie,
  • wzięcie współodpowiedzialności cywilnej i karnej przez Gminę Bielsko-Biała i PKL wynikającą ze szkód zaistniałych w infrastrukturze kolejowej w celu zmniejszenia liczby drzew do usunięcia,
  • wstrzymanie wycinki drzew do czasu podjęcia działań pielęgnacyjno
  • zachowawczych.Pełna treść petycji dostępna jest na stronie https://bit.ly/3eV2fEY

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Teatr Polski w Bielsku-Białej to jedno z piękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w naszym mieście. Piękny XIX-wieczny budynek, otoczony jest ogromem zieleni, która upiększa krajobraz miasta oraz daje mieszkańcom cenny w czasie upałów cień. Jego fundament stanowią rosnące wokół drzewa, które od kilku lat stanowią niestety przedmiot walki.

Drzewostan znajdując się na terenie kolejowym, od lat zagrożony jest wycinką. Tym razem temat powraca ze zwielokrotnioną siłą – 18 maja 2022 r. PKP PLK S.A. złożyła wniosek do Urzędu Miasta Bielsko-Biała o wydanie decyzji nakazowej na wycinkę 292 szt. drzew (!) usytuowanych przy linii kolejowej nr 139 w Bielsku-Białej.

To drzewa w samym sercu miasta, które każdy i każda z nas mija w drodze do pracy, szkoły, załatwienia codziennych spraw. W trosce o miejską zieleń, krajobraz, oraz gotowość miasta do wyzwań związanych z ocieplającym się klimatem na tą wycinkę nie możemy jako obywatele i obywatelki wyrazić zgody.

Chcemy, by PKP S.A. wspólnie z miastem wzięło odpowiedzialność za utrzymanie jak największej części drzewostanu. Troska o bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej nie usprawiedliwia bowiem wycinki tak ogromnej liczby cennych drzew. W petycji, którą składamy zarówno do spółki, jak i miasta, domagamy się m in.:- tam, gdzie to zasadne, ustanowienia pomników przyrody- przeanalizowania opinii ekspertów i przeprowadzenia dodatkowych badań- skorygowania koron i usunięcia martwych konarów- wzięcia na siebie współodpowiedzialności cywilnej i karnej przez Gminę Bielsko-Biała oraz PKP PLK celem zachowania jak największej liczby drzew

Zachęcamy do wsparcia naszej petycji, oraz aktywnego śledzenia sprawy. Razem powstrzymamy wycinkę!

Zarząd Okręgu Partii Lewica Razem Okręg Podbeskidzie - Adam KoniecznyAgnieszka Lamek-KochanowskaJanek GębalaMagdalena MadziaMateusz Merta

Petycję można podpisać tutaj

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%