Marmurowa rzeźba pochodzi z rodzinnego grobowca byłego burmistrza Bielska-Białej Karola Ferdynanda Sennewaldta. W wyniku dewastacji została poważnie uszkodzona - rozbita na kawałki i zdekompletowana.
Ze względu na pełnioną funkcję sepulkralną podjęto decyzję o przywróceniu jej czytelności poprzez rekonstrukcję niezachowanych fragmentów (w oparciu o dostępne materiały archiwalne oraz analogie) znaną od wieków metodą taszlowania, czyli uzupełnienia niezachowanej formy rzeźbiarskiej tożsamym materiałem kamiennym.
Podczas prac rekonstrukcyjnych zastosowano nowatorskie rozwiązanie bazujące na nowoczesnych technologiach - skaningu 3D i obrabiarce sterowanej numerycznie (CNC). Pozwoliło to na dostosowanie rekonstruowanych fragmentów (skrzydeł, ręki oraz głowy jednego z aniołów) do naturalnych przełamów kamienia.
Prace przy grobowcu nadal trwają, miejmy nadzieję, że już pod koniec tego roku będzie go można oglądać w całej okazałości!
Praca magisterska pani mgr Justyny Latoń pt. Problematyka metody taszlowania na przykładzie konserwacji marmurowej kompozycji rzeźbiarskiej z grobowca rodziny Sennewaldt, realizowana była w pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki pod kierunkiem dr. Mariusza Wrony.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz