Zamknij
REKLAMA

Bielskie MZK ma 5 nowych Solarisów. Potrafią neutralizować wirusy

08:02, 12.10.2021 | Bielskirynek.pl - materiały MZK
Skomentuj Bielskie MZK ma 5 nowych Solaris Urbino 12
REKLAMA

Bielski MZK powiększył swoją flotę o 5 nowych autobusów Solaris Urbino12. Nowe pojazdy posiadają szereg udogodnień dla pasażerów. Zupełną nowością jest system do neutralizacji wirusów, bakterii, grzybów.

  • 11 października br. w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej Sp. z o.o. miało miejsce uroczyste wprowadzenie do eksploatacji pięciu nowych, niskopodłogowych i niskoemisyjnych autobusów Solaris Urbino 12 IV generacji.
  • Autobusy o długości 12 metrów mogą pomieścić 85 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących (12 siedzeń jest dostępnych z bezpośrednio z poziomu niskiej podłogi).

Solaris Urbino 12 - nowy nabytek bielskiego MZK

W nowych autobusach zastosowano szereg udogodnień dla pasażerów ze szczególnymi potrzebami

  • w szczególności środkowe drzwi odskokowo-przesuwne, w których zamontowana jest specjalna platforma do podjazdu wózków inwalidzkich.
  • wszystkie przyciski wewnątrz i na zewnątrz autobusów są opatrzone znakami w alfabecie Braille’a.
  • w pojazdach wyznaczono specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych, a także dedykowane miejsce dla pasażerów niewidomych podróżujących z psem przewodnikiem.
  • nowością w pojazdach jest duży tylny wyświetlacz, na którym obok numeru linii znajduje się także kierunek jazdy oraz dodatkowy wyświetlacz wysokiego kontrastu zamontowany w okolicach przednich drzwi.
  • w porównaniu do wcześniejszych zakupów zmienił się także kolor wyświetlaczy – bursztynowy został zastąpiony białymi diodami.

Standardowo, w środku pojazdu zamontowany został wyświetlacz LCD prezentujący informacje o trasie przejazdu, system zapowiedzi głosowych a także całopojazdowa klimatyzacja.

Solaris Urbino 12 - nowy nabytek bielskiego MZK

Nowością jest natomiast system do neutralizacji wirusów, bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów (pierwszy w Polsce), wygodne podparcia dla stojących pasażerów naprzeciwko środkowych drzwi a także nowy wzór tapicerki siedzeń wybrany przez mieszkańców w internetowej ankiecie. Co ważne, pojazdy zostały wyposażone także w system zliczania potoków pasażerskich oraz system monitoringu wizyjnego składający się z 7 kamer (5 wewnętrznych) oraz 2 zewnętrznych śledzących drogę przed i za pojazdem.

Przy okazji prezentacji nowych pojazdów miało także miejsce podpisanie umowy z firmą Solaris na dostawę kolejnych czterech autobusów, tym razem przegubowych 18-metrowych, które mają zostać dostarczone do MZK w ciągu 7 miesięcy od podpisania umowy.

(Bielskirynek.pl - materiały MZK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%