Zamknij
REKLAMA

Kłopotliwa sytuacja rozwiązała się sama. Biskup Rakoczy zrzekł się tytułu

16:45, 08.10.2021 | materiał prasowy
Skomentuj Biskup Tadeusz Rakoczy zrzekł się tytułu Zasłużonego dla miasta Bielska-Białej
REKLAMA

Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy zrzekł się honorowego tytułu „Zasłużony dla Bielska-Białej”. Tytuł ten został mu przyznany w 2009 r. Duchowny został ukarany przez Stolicę Apostolską w sprawie zaniedbań dotyczących nadużyć seksualnych.

Biskup senior Tadeusz Rakoczy w piśmie adresowanym do przewodniczącego rady miasta (…) poinformował o decyzji zrzeczenia się przez niego tytułu zasłużonego dla Bielska-Białej

– taki komunikat podało centrum informacyjno-medialne diecezji bielsko-żywieckiej.

Portal Onet we wrześniu ub.r. opublikował teksty, w których Janusz Szymik, ofiara wykorzystywania seksualnego opowiedział, jak ks. Jan W. – w latach 1984-2014 proboszcz w Międzybrodziu Bialskim – wykorzystywał seksualnie chłopców, w tym również i jego. Wspominał, że udał się w tej sprawie do ówczesnego ordynariusza bielsko-żywieckiego bpa Tadeusza Rakoczego, przekazał mu spisane wspomnienia z lat 1984-1989 i poprosił o interwencję, której jednak nie było.

W październiku ub.r. zakończył się etap diecezjalny dochodzenia dotyczącego sygnalizowanych zaniedbań bpa Rakoczego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne wobec małoletnich ze strony dwóch duchownych diecezji. Później zajęła się tym Stolica Apostolska, która w maju br. wyciągnęła wobec duchownego konsekwencje.

Podjęto wobec bp. Rakoczego decyzję o zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych. Nie wolno mu także uczestniczyć zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski. Biskup otrzymał „nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy”. Miał też wpłacić z prywatnych funduszy pieniądze na rzecz Fundacji Św. Józefa, powołanej przez KEP, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Już wcześniej honorowe obywatelstwa odebrały biskupowi seniorowi samorządy Kęt oraz Oświęcimia.

[szf/ mhr/]

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%