Zamknij
REKLAMA

Czy różowe skrzyneczki pojawią się w szkołach i urzędach?

16:49, 10.09.2021 | A.R
Skomentuj Różowe skrzynki na środki higieniczne
REKLAMA

Do Rady Miejskiej w Bielsku-Białej wpłynęła petycja od lokalnych środowisk lewicowych. Dotyczy ona umieszczenia skrzynek lub koszyczków ze środkami higienicznymi na czas menstruacji w miejscach użyteczności publicznej, budynkach samorządowych, szkołach i regularnego ich uzupełniania.

Petycja została wniesiona w dobrze pojętym interesie publicznym i ma ona zapobiegać tzw. ubóstwu menstruacyjnemu w naszym mieście.

A oto uzasadnienie złożonego dokumentu:

Zasięg ubóstwa skrajnego w Polsce na rok 2019 wynosił 4.2%, a to oznacza, że ponad 1.5 miliona osób życjących w Polsce musiało utrzymać się za mniej niż 616,55 zł miesięcznie. Ubóstwo skrajne, to życie poniżej minimum egzystencji i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Wszystkie te osoby wykluczone ekonomicznie nie mają możliwości zapewnienia sobie podstawowych środków higieny np. na czas miesiączki. (...) W Polsce co 5 kobieta nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. Blisko 50 tys. z nich każdego miesiąca staje przed wyborem: posiłek czy podpaska. 

Okazuje się, że zjawisko ubóstwa menstruacyjnego pojawia się także w naszych szkołach - 1 na 6 uczennic opuściła kiedyś lekcje z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Różnego typu działania w tym temacie podejmowane są przez środowiska aktywistek, wydaje się jednak, że instytucje państwowe i samorządowe zdają się nadal nie dostrzegać tego problemu. 

O akcjach związanych z pojawieniem się "różowych skrzyneczek" na terenie naszego miasta pisaliśmy tutaj:

[ZT]503[/ZT]

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%