Zamknij

Jak udzielić pierwszej pomocy - ta wiedza może kiedyś uratować komuś życie

19:14, 21.07.2021 | Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała
Skomentuj akcja Gra o życie pod bielskim Ratuszem
REKLAMA

21 lipca o godzinie 15.00 na placu Ratuszowym Bielskie Pogotowie Ratunkowe przeprowadziło kolejną odsłonę akcji Gra o życie. Bielszczanie oprócz nauki udzielania pierwszej pomocy mieli możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką przeciwko Covid-19 oraz obejrzenia wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej Leszczyny od wewnątrz.

Dzisiaj mamy kolejna odsłonę Gry o życie, czyli takiej akcji, podczas której uczymy udzielać pierwszej pomocy. Oprócz tego szczepimy – mamy ostatnią prostą w walce z koronawirusem w związku z tym zachęcamy do szczepień. Mamy jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson, można przyjść bez wcześniejszej rejestracji, tylko z dowodem osobistym i zaszczepić się

– mówi Joanna Markieton z Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Ekipa Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach specjalizacji ratownictwo medyczne oraz druhowie - ochotnicy Ochotniczej Straży Pożarnej z Leszczyn na fantomach uczyli przechodniów jak udzielać pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej i jak przeprowadzić prawidłową resuscytację krążeniowo-oddechową.

O to jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy zapytaliśmy jedną z uczennic szkoły w Brzeszczach.

  • Musimy sprawdzić, czy jest bezpiecznie, bo podstawowa zasada brzmi – dobry ratownik to żywy ratownik, więc przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo.
  • Potem podchodzimy do osoby poszkodowanej i sprawdzamy, czy oddycha, pytając, czy nas słyszy i delikatnie nią potrząsając.
  • Jeżeli nie ma reakcji, to sprawdzamy oddech, przykładając głowę do ucha i patrzymy na klatkę piersiową.
  • Jeśli są dwa, trzy oddechy, to znaczy, że osoba oddycha i trzeba ją ułożyć w pozycji bezpiecznej.
  • Natomiast jeżeli jest jeden oddech bądź wcale to przystępujemy do resuscytacji – standardowo 30 uciśnięć i dwa wdechy.
  • Robimy tak, dopóki osoba nie odzyska przytomności bądź nie przyjedzie zespół ratownictwa medycznego lub kiedy się już zmęczymy.
  • Jeżeli osoba odzyska przytomność, układamy ją w pozycji bezpiecznej i co minutę monitorujemy oddech – mówi Justyna Wilk.

Na placu Ratuszowym ratownikom medycznym towarzyszą druhowie – ochotnicy z OSP Leszczyny. Ci przyjechali tu jednym z swoich wozów bojowych.

Prezentujemy sprzęt, którym dysponujemy do udzielania pierwszej pomocy. W tym przypadku jest to torba medyczna oraz deska ortopedyczna. Dla najmłodszych, którzy nas odwiedzą, przygotowaliśmy materiały dydaktyczne, które pomogą im w nauce udzielania fachowej, pierwszej pomocy. Oprócz tego można zwiedzić nasz pojazd, zobaczyć, jakim sprzętem dysponujemy

– mówi Dominik Szczotka z OSP Leszczyny.

Akcja Gra o życie organizowana jest przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe i Radio Bielsko cyklicznie. Tego lata to cykl środowych spotkań lipcowych, które odbywają się na terenie całego miasta. W ramach spotkań ratownicy uczą co robić w przypadku: urazu, przegrzania organizmu, zawału, udaru oraz jak zachować się w stanach nagłego zatrzymania krążenia czy potrącenia motocyklisty. Kolejne takie spotkanie 28 lipca. O tym, gdzie się odbędzie, Bielskie Pogotowie Ratunkowe poinformuje w najbliższych dniach.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%