Początek wakacji dla kościoła to czas zmian. Głównie jeżeli chodzi o wikariuszy. Nie inaczej jest w diecezji bielsko-żywieckiej. Poznajmy nazwiska nowych księży w parafiach.
Dlaczego dochodzi do zmian księży?
Powodów jest kilka. Jednym z nich jest fakt, że każdego roku do grona duchownych dołączają nowo wyświęceni. To dla nich wybiera się parafie, w których będą mogli poznać środowisko, parafian. Zatem starsi wikariusze są przesuwani do innych miejsc. Kolejnym powodem jest tzw. kadencyjność wybranych funkcji kościelnych, a następnym – rozpoczęcie studiów. Proboszczowie z kolei najczęściej odchodzą przez wzgląd na emeryturę. Jednym z niechlubnych powodów zmian, o których nie sposób nie wspomnieć, są przeróżnego rodzaju zaniedbania czy jako kara za przestępstwa.
Zmian dokonuje biskup zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Kanon 545 mówi: „Ilekroć wydaje się to konieczne lub pożyteczne do właściwego wypełniania posługi w parafii, biskup diecezjalny przydziela proboszczowi jednego lub kilku wikariuszy parafialnych, którzy jako współpracownicy proboszcza i uczestnicy jego troski, wspólnie z proboszczem oraz pod jego władzą, wykonują dzieło pasterskiej posługi”
Zmiany w Bielsku-Białej
Żaden z proboszczów nie odchodzi na emeryturę. Najwięcej zmian dotyczy wikariuszy.
- Pierwszą parafią dla ks. Pawła Stawarczego, który został mianowany wikariuszem, będzie Parafia Katedralna Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej.
- ks. Krzysztof Adamski został mianowany wikariuszem Parafii Trójcy Przenajświętszej,
- ks. Kamil Białożyt - Parafii Opatrzności Bożej,
- ks. Dawid Kubień – z Osieka przeniesiony został do Parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.
- ks. Filip Magiera z Żywca Zabłocia decyzją biskupa będzie wikariuszem Parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka.
- ks. Marcin Stopka zwolniony został z obowiązków wikariusza Parafii w Milówce i mianowany wikariuszem Parafii Trójcy Przenajświętszej.
- ks. Paweł Nowak z Andrychowa przeniesiony został do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- ks. Wiesław Greń z Parafii Katedralnej Świętego Mikołaja przeniesiony do Parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, został także zwolniony z posługi duszpasterza akademickiego.
Przeniesieni z Bielska-Białej
Z bielskich parafii odeszło kilku wikariuszy.
- ks. Sebastian Fajfer z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej został przeniesiony do Parafii w Milówce.
- ks. Grzegorz Guga – przeniesiony z Parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej do Żywca.
- ks. Wojciech Jamroziński – zwolniony z obowiązków wikariusza Parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej, przeniesiony do Andrychowa.
- ks. Michał Marek – z Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Hałcnowie przeniesiony został do Żywca Zabłocia.
- ks. Łukasz Mieszczak nie będzie już wikariuszem Parafii Katedralnej Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej, a Parafii w Czechowicach-Dziedzicach. Tam nowe obowiązki pełnić będzie również ks. Wiesław Płonka – z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej.
- ks. Andrzej Żmudka będzie teraz posługiwał w Brzeszczach – zwolniony z obowiązków wikariusza Parafii Opatrzności Bożej.
- z kolei ks. Michał Nowak nie będzie już kapelanem Szpitala Wojewódzkiego oraz II Oddziału Kardiologicznego Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca. Będzie posługiwał w Parafii w Oświęcimiu, będzie również kapelanem w tamtejszym szpitalu powiatowym.
Na liście nazwisk księży, których dotyczą zmiany jest kategoria „Inne”. Tam też znalazło się kilka nazwisk.
- Ks. Krzysztof Borowiec zwolniony został z obowiązków rezydenta Parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka (osiedle Karpackie) i mianowany rezydentem w parafii w Żywcu.
- Ks. Jakub Musur został zwolniony z obowiązków wikariusza Parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej w Wapienicy – bez informacji o przeniesieniu.
- Natomiast miejsce dotychczasowego kapelana Szpitala Wojewódzkiego i II Oddziału Kardiologicznego Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku-Białej zajmie ks. Arkadiusz Talik – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii w Brzeszczach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz