Zamknij

W nocy z 28 na 29 lutego zostanie przeprowadzone liczenie osób bezdomnych

10:36, 22.02.2024 A.R Aktualizacja: 10:40, 22.02.2024
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Ogólnopolską akcję liczenia osób w kryzysie bezdomności przeprowadza się co dwa lata, zimą. Od 2019 r. badanie nie było jednak realizowane ze względu na pandemię COVID-19. 

  • W nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności.
  • Koordynatorem badania na terenie gminy będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do wszystkich wojewodów z prośbą o koordynację działań w swoich regionach. Ostatnie takie badanie miało miejsce w 2019 r. Wiedza na temat zjawiska bezdomności w Polsce może pomóc władzom lokalnym w tworzeniu gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz w podejmowaniu decyzji dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom w kryzysie.

W liczeniu bezdomnych uczestniczyć będzie także gmina Bielsko-Biała. Z informacji przekazanych nam przez rzecznika UM Tomasza Ficonia wynika, iż koordynatorem akcji na terenie gminy będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Istotnym elementem tego procesu są wspólne patrole, w których udział wezmą pracownicy socjalni Zespołu ds. Bezdomności, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji oraz strażnicy Straży Miejskiej w Bielsku-Białej. Ich celem jest skrupulatna kontrola miejsc niemieszkalnych, w których mogą przebywać osoby dotknięte kryzysem bezdomności, takie jak altany, pustostany, garaże, przyczepy kempingowe czy piwnice.

Jak czytamy w informacji, badanie obejmie również placówki przeznaczone dla osób bezdomnych znajdujące się na terenie Bielska-Białej, takie jak Noclegownia przy ul. Krakowskiej 2a oraz Schronisko dla Osób Bezdomnych i Schronisko dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi przy ul. Stefanki 7. Dodatkowo, w celu zapewnienia kompleksowych danych, wysłano pisma do instytucji funkcjonujących na terenie miasta, w których mogą przebywać osoby dotknięte bezdomnością.

Wśród adresatów tych pism znajdują się placówki medyczne, takie jak Hospicjum im. św. Jana Pawła II Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, Ośrodek Leczenia Zespołów Abstynencyjnych, Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II, Szpital Wojewódzki, Bielskie Centrum Psychiatrii – Olszówka, oraz Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Dodatkowo, pisma dotarły do instytucji takich jak Dom Matki i Dziecka Caritas, Ośrodek Readaptacyjny Śląskiej Fundacji „Błękitny Krzyż”, Ośrodek Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym oraz Zakład Karny w Cieszynie, Oddział Zewnętrzny w Bielsku-Białej.

********

Ostatnie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności przeprowadzono w 2019 r. Zdiagnozowano wówczas 30 330 takich osób, z czego ponad 83 proc. stanowili mężczyźni. W stosunku do badania z 2017 r. zanotowano spadek bezdomności o 9 proc.

Z danych przedstawionych w 2019 r. przez MRPiPS wynika, że najwięcej osób w kryzysie bezdomności przebywało w województwie mazowieckim (4 278), śląskim (4 255), pomorskim (3 014). Najmniej w województwach podlaskim (646), świętokrzyskim (794) i lubuskim (812).(PAP)

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%