W Bielsku-Białej zaprezentowano dziś program inwestycji w tanie mieszkalnictwo realizowany przez Koalicję Rządową z inicjatywy Nowej Lewicy. Konferencja prasowa odbyła się na terenie nowej inwestycji Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Starzyńskiego 17.
W spotkaniu uczestniczyli: Adam Zaczkowski – I Wicewojewoda Śląski, Katarzyna Juraszek – Sekretarz Rady Miejsko-Powiatowej Nowej Lewicy w Bielsku-Białej oraz Patryk Hola – Przewodniczący koła Nowej Lewicy w Bielsku-Białej.
Jak poinformowano podczas konferencji, w lipcu ubiegłego roku Sejm uchwalił ustawę mieszkaniową autorstwa Nowej Lewicy. Na jej podstawie w 2025 roku na program budowy i remontów mieszkań na dostępny wynajem przeznaczono 2,6 mld zł.
W 2025 roku uruchomiono 400 inwestycji, w ramach których ma powstać 10,3 tys. mieszkań na dostępny wynajem.
W 2026 roku z budżetu państwa ma zostać przeznaczone 4 mld zł na bezzwrotne granty na mieszkania komunalne oraz społeczne (TBS/SIM). Według przedstawionych danych środki te mają umożliwić zakontraktowanie budowy i remontu około 17–18 tys. mieszkań.
Z przekazanych informacji wynika, że 355 mln zł zostanie przeznaczone na 78 inwestycji w województwie śląskim, obejmujących łącznie 1750 mieszkań.
Największym beneficjentem w regionie ma być Bielsko-Biała, gdzie przewidziano niemal 95 mln zł na realizację 20 inwestycji obejmujących 346 mieszkań.
W powiecie bielskim środki w wysokości 3,6 mln zł mają trafić do gminy Kozy na jedną inwestycję obejmującą 16 mieszkań. W subregionie południowym wniosek złożyło także miasto Cieszyn – 1,6 mln zł na trzy inwestycje obejmujące 16 mieszkań.
Konferencja odbyła się na terenie nowej inwestycji Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Starzyńskiego 17 w Bielsku-Białej. Projekt obejmuje budowę co najmniej 60 mieszkań o łącznej powierzchni około 3500 m².
Łączna wartość inwestycji przekracza 27 mln zł. Blisko 10 mln zł stanowi dofinansowanie publiczne.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
U mnie aktualnie pokazuje 35 :) Pawłowice
Kinga
17:51, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Normalna temperatura
Pablo
15:45, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Normalna temperatura. W końcu lato się rozpoczyna. Za chwilę Nawrocki *%#)!& Uwaga!!!będą oszczegać?
Aisule
12:19, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Macie tam obsrane mózgi
Grzegorz
07:26, 2026-06-20