Zamknij

Góralska Pasterka: Tradycja, która przyciąga do Beskidów

20:12, 22.12.2024 Aktualizacja: 20:13, 22.12.2024
Skomentuj Góralska Pasterka: Tradycja, która przyciąga do Beskidów Góralska Pasterka: Tradycja, która przyciąga do Beskidów

Pasterka w góralskiej oprawie to wyjątkowe wydarzenie, które co roku przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów w Beskidach. W parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce, dzielnicy Bielska-Białej, tradycja ta trwa od lat. Góralskie głosy i dźwięki okaryn, fujarek, skrzypiec, dud, basów czy trombit tworzą niepowtarzalną atmosferę tej wyjątkowej nocy.

Szczyrk: Serce góralskiej tradycji

W Szczyrku, jednym z głównych punktów na mapie góralskich pasterek, w Wigilię odbędą się dwie uroczystości. W sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, znanym jako "na Górce", oprawę muzyczną zapewni Regionalny Zespół Klimczok. Po mszy świętej wierni podzielą się opłatkiem i będą mogli skosztować świątecznych przysmaków, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Równie uroczyście będzie w kościele św. Piotra i Pawła w centrum Szczyrku, gdzie góralską pasterkę wzbogaci koncert kolęd w wykonaniu Regionalnego Zespołu Ondraszek. To wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego warto przybyć wcześniej, by znaleźć miejsce.

Żywiecczyzna: Sopotnia Mała kontynuuje tradycję

W Sopotni Małej na Żywiecczyźnie góralska pasterka odbędzie się już po raz ósmy. Kościół św. Jana Pawła II, choć niewielki, gromadzi każdego roku tłumy wiernych. Po mszy świętej uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu pieśni i pastorałek, które wprowadzą wszystkich w świąteczny nastrój.

Górska sceneria Dębowca

Kaplica Matki Bożej Fatimskiej na Dębowcu, górująca nad Bielskiem-Białą, zaprasza na pasterkę w surowym, ale niezwykle klimatycznym otoczeniu. Organizatorzy z Duszpasterstwa Akademickiego, przygotowując to wydarzenie, zadbali o obecność zespołu muzycznego, który uświetni liturgię. Po mszy zaplanowano wspólne kolędowanie i poczęstunek. Warto jednak pamiętać o ciepłym ubiorze – prognozy wskazują, że w wigilijną noc temperatura może spaść do zera, a w Beskidach pojawi się pierwszy śnieg.

Pasterki w góralskiej oprawie to nie tylko muzyka i tradycyjne instrumenty, ale także głęboki wyraz wiary i wspólnoty. Charakterystyczne dla tych wydarzeń jest połączenie duchowego wymiaru świąt z lokalną kulturą. Wierni, dzieląc się opłatkiem i kolędując po mszy, podkreślają więzi rodzinne i społeczne, które odgrywają szczególną rolę w tym czasie.

Dla odwiedzających Beskidy góralskie pasterki to wyjątkowa okazja, by doświadczyć lokalnej kultury w pełnej krasie. Warto wybrać się na jedno z tych wydarzeń, by poczuć prawdziwy duch góralskiego Bożego Narodzenia i na własne oczy zobaczyć, jak tradycja przenika się z wiarą i wspólnotowym przeżywaniem świąt.

(A.R / materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%