Zamknij

Jakich błędów nie popełniać na referendum? Sprawdź rady eksperta

16:20, 22.08.2023 Źródło: businessinsider.com.pl / Przygotowała Aleksandra Tyczkowska Aktualizacja: 16:21, 22.08.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. SiecPortali.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. SiecPortali.pl

Znane są już wszystkie cztery pytania, które pojawią się w referendum, mające odbyć się 15 października, przy okazji wyborów do Sejmu i Senatu. Jakie są prawa i obowiązki obywatela przy głosowaniu w referendum?

Uchwała o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego została przyjęta przez Sejm 17 sierpnia. Za przyjęciem uchwały głosowało 226 posłów i posłanek, przeciw było 210, wstrzymało się siedmiu posłów.

Zdaniem byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskego, pytania referendalne brzmią jak plebiscyt i uwłaczają inteligencji obywateli. Wielu Polaków zastanawia się, czy musi odpowiadać na kontrowersyjne pytania, przedstawione przez rządzących. 

Na referendum dostaniemy kartę do głosowania z pytaniami. Przy każdym nich będą wyrazy „Tak” i „Nie”. Głosujący udziela odpowiedzi na pytania, stawiając znak „x” w odpowiedniej kratce przy odpowiedzi, której chce udzielić. 

- Obywatel może odmówić wzięcia każdej karty, w tym tej referendalnej. Można odmówić wzięcia jednej karty, wszystkich kart. Nie można zmuszać wyborcy do głosowania. Jeśli nie chce którejś karty wziąć, to ma prawo odmówić jej przyjęcia - tłumaczy Wojciech Hermeliński w rozmowie z Business Insiderem.

Wyborca, według własnego uznania, może wziąć udział:

  • jedynie w wyborach do Sejmu i do Senatu (bez udziału w referendum);
  • jedynie w udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu)
  • jedynie w wyborach do Sejmu (bez udziału w wyborach do Senatu i w referendum);
  • itd.

Karty referendalnej nie można wynieść z lokalu wyborczego. Nawet w przypadku podarcia karty, należy ją wrzucić do urny. Taki głos będzie jednak uznany za nieważny. 

Nie należy również wpisywać niczego w kratkę przy pytaniach referendalnych, poza ustalonym znakiem „x” ani w obrębie karty do głosowania. W takim wypadku głos również będzie uznany za nieważny

Referendum 2023. Znamy treść pytań referendalnych

Osoby biorące udział w referendum będą odpowiadać na cztery pytania. Oto ich treść:

  • "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"
  • "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"
  • "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
  • "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" 

 

(Źródło: businessinsider.com.pl / Przygotowała Aleksandra Tyczkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%