Znane są już wszystkie cztery pytania, które pojawią się w referendum, mające odbyć się 15 października, przy okazji wyborów do Sejmu i Senatu. Jakie są prawa i obowiązki obywatela przy głosowaniu w referendum?
Uchwała o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego została przyjęta przez Sejm 17 sierpnia. Za przyjęciem uchwały głosowało 226 posłów i posłanek, przeciw było 210, wstrzymało się siedmiu posłów.
Zdaniem byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskego, pytania referendalne brzmią jak plebiscyt i uwłaczają inteligencji obywateli. Wielu Polaków zastanawia się, czy musi odpowiadać na kontrowersyjne pytania, przedstawione przez rządzących.
Na referendum dostaniemy kartę do głosowania z pytaniami. Przy każdym nich będą wyrazy „Tak” i „Nie”. Głosujący udziela odpowiedzi na pytania, stawiając znak „x” w odpowiedniej kratce przy odpowiedzi, której chce udzielić.
- Obywatel może odmówić wzięcia każdej karty, w tym tej referendalnej. Można odmówić wzięcia jednej karty, wszystkich kart. Nie można zmuszać wyborcy do głosowania. Jeśli nie chce którejś karty wziąć, to ma prawo odmówić jej przyjęcia - tłumaczy Wojciech Hermeliński w rozmowie z Business Insiderem.
Wyborca, według własnego uznania, może wziąć udział:
Karty referendalnej nie można wynieść z lokalu wyborczego. Nawet w przypadku podarcia karty, należy ją wrzucić do urny. Taki głos będzie jednak uznany za nieważny.
Nie należy również wpisywać niczego w kratkę przy pytaniach referendalnych, poza ustalonym znakiem „x” ani w obrębie karty do głosowania. W takim wypadku głos również będzie uznany za nieważny.
Osoby biorące udział w referendum będą odpowiadać na cztery pytania. Oto ich treść:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz