Zamknij

BBardzo kulturalny ogród w centrum Bielska-Białej

10:46, 14.09.2021 | A.R
Skomentuj BBardzo kulturalny ogród w centrum miasta.
REKLAMA

Nowy ogród w centrum miasta, tym razem BBardzo kulturalny - to jeden ze zgłoszonych projektów ogólnomiejskich do Budżetu Obywatelskiego 2022. Wnioskodawcą pomysłu jest pani Aleksandra Tarnawa, zaś w jego przygotowanie i realizację zaangażowały się dwie instytucje: Książnica Beskidzka i Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, które na zasadzie wzajemnej współpracy będą realizować w Ogrodzie działania o charakterze edukacyjno-kulturalnym, a także dbać o estetykę terenu i jego funkcjonalność.

Projekt zakłada stworzenie „Ogrodu BBardzo kulturalnego” – na terenie zlokalizowanym przy ulicy Juliusza Słowackiego 17a, przyległym do Książnicy Beskidzkiej, obok Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Teren ten należy do Książnicy Beskidzkiej.

[ZT]1605[/ZT]

Powstanie park o charakterze kulturalno-edukacyjnym z wydzielonymi alejkami, sceną letnią, otwartą galerią sztuki, strefą piknikową, ogrodem społecznym oraz strefą relaksu i strefą aktywności dla najmłodszych – wszystko w otoczeniu drzew, kwiatów i zieleni.

Będzie to międzypokoleniowe miejsce spotkań lokalnej społeczności, przyjazne dzieciom, atrakcyjne dla młodzieży i dorosłych, dostępne dla seniorów. Stworzymy ogród, w którym wśród zieleni obie instytucje kultury będą prowadzić działalność edukacyjno-kulturalną i zapraszać do wspólnych działań wszystkich mieszkańców miasta.

- zachęcają pomysłodawcy

Teren, który chcemy zagospodarować należy do Książnicy Beskidzkiej. Zachowuje akceptowalną formę jedynie przy dużym wysiłku pracowników biblioteki. Jest to miejsce o ogromnych możliwościach, które naturalny charakter zachwyca o każdej porze roku. Wymaga jednak znacznych nakładów pracy i środków, aby mógł w pełni służyć lokalnej społeczności, a które przekraczają możliwości finansowe Książnicy.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i zaangażowaniu bielszczan powstanie naprawdę wyjątkowy i park! Wykorzystując sąsiedztwo dwóch instytucji kultury i ich potencjał oraz niezwykłe walory przyrodnicze tego terenu, stworzymy ogród łączący te wszystkie cechy, z którego będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy centralnych dzielnic miasta, ale również użytkownicy Książnicy, uczestnicy zajęć i wydarzeń organizowanych przez Kubiszówkę oraz wychowankowie pobliskich szkół i przedszkoli.

Poprzez wyznaczenie alejek, oświetlenie i postawienie nowoczesnych form małej architektury, zwykle ukryta i bardzo rzadko wykorzystywana łąka stanie się miejscem uczęszczanym i lubianym.

Ogród BBardzo kulturalny - projekt Budżetu Obywatelskiego 2022

ZIELONA STREFA EDUKACYJNO-KULTURALNA

W strefie edukacyjno-kulturalnej powstanie letnia scena oraz pergola, która stworzy przestrzeń wystawienniczą dla plenerowej galerii sztuki, w której prezentować się będą zarówno amatorzy, jak i artyści profesjonalni. Projekt zakłada nasadzenie nowych drzew od strony chodnika przy ul. Grunwaldzkiej, które będą naturalną barierą oddzielającą park od ruchliwej ulicy. Park, który powstanie będzie miejscem spotkań i warsztatów, a także wydarzeń społeczno-kulturalnych, pikników rodzinnych.

ŚCIEŻKI I ŁAWKI

Wzdłuż alejek posadzone zostaną rośliny i ustawione tablice edukacyjne oraz ławki tematyczne. Pojawi się m.in. ławka książka, ławka muzyczna, ławka sztuk plastycznych. Dzięki temu przestrzeń zyska artystyczny charakter.

Ogród BBardzo kulturalny - projekt Budżetu Obywatelskiego 2022

ORÓD SPOŁECZNY

W parku powstanie również ogród społeczny który stworzą i którym będą się opiekować sami mieszkańcy. Ogród społeczny, zapewni kontakt z naturą mieszkańcom dzielnic w centrum miasta, zwiększy to walory estetyczne dzielnicy i będzie służyć środowisku. Stanie się też doskonałym miejscem integracji lokalnej społeczności i sposobem na nawiązanie znajomości oraz służącym edukacji dzieci i młodzieży.

STREFA REKREACJI I RELAKSU

W projekcie przewidziane jest także stworzenie strefy relaksu i strefy aktywności dla najmłodszych. Pojawią się wygodne miejsca do odpoczynku, a dla najmłodszych – ekologiczny plac aktywnej zabawy, umożliwiający dzieciom sensoryczne doświadczanie świata.

Ogród BBardzo kulturalny - projekt Budżetu Obywatelskiego 2022

UZASADNIENIE PROJEKTU

Aktualnie teren, na którym chcemy stworzyć „Ogród BBardzo kulturalny” nie jest zagospodarowany i nie wykorzystuje swojego potencjału – otoczenia przyrody, sąsiedztwa dwóch, dużych instytucji kultury. Zielony park edukacyjno-kulturalny będzie idealnym miejscem relaksu w centrum miasta. Zieleń, która jest nam tak bardzo potrzebna, zostanie zachowana, a także pojawią się nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Przestrzeń, poza funkcją rekreacyjną, zyska charakter edukacyjno-społeczny. Będzie miejscem, gdzie będą prowadzone zajęcia społeczno-kulturalne, warsztaty, spotkania, pikniki rodzinne. Opiekę nad ogrodem będą sprawować wspólnie, współpracując ze sobą – Książnica Beskidzka i Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz.

- czytamy w uzasadnieniu projektu

Koszt realizacji projektu obliczony został na 700 tys. złotych i został pozytywnie zaopiniowany przez Wydział Gospodarki Miejskiej, Miejski Dom Kultury, Książnicę Beskidzką, Wydział Nieruchomości.

Przypominamy, iż w tegorocznym Budżecie Obywatelskim opinię pozytywną uzyskało łącznie 65 projektów, w tym 15 ogólnomiejskich i 50 osiedlowych, natomiast opinię negatywną wydano w 36 przypadkach, otrzymało ją 19 projektów ogólnomiejskich i 17 osiedlowych.

Głosowanie mieszkańców rozpocznie się 23 września i potrwa do 9 października. Lista zwycięskich projektów podana zostanie do wiadomości do 22 października.

[ZT]1120[/ZT]

 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BerciaBercia

0 0

Super pomysł! To miejsce jest nieco zaniedbane więc niechaj coś tam się zacznie dziać. 18:43, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%