Zamknij

Aktor w lodowatej wodzie jeziora. W hołdzie Leonardowi Pietraszakowi

19:22, 04.02.2023 . Aktualizacja: 19:25, 04.02.2023
Skomentuj Mostek Dowgirda / fot. Z.Lubowski Mostek Dowgirda / fot. Z.Lubowski

Jedną z najciekawszych kreacji aktorskich zmarłego niedawno Leonarda PIETRASZAKA (1936-2023) była rola pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu telewizyjnym „Czarne chmury”. Nakręcona przed 50 laty filmowa opowieść w reżyserii Andrzeja Konica wzbudziła olbrzymie zainteresowanie telewidzów w czasach „wczesnego Gierka”, jak to się dziś określa. Był to pierwszy w Polsce serial spod znaku „płaszcza i szpady”, pełen emocjonujących ucieczek, pościgów i pojedynków.

Akcja „Czarnych chmur” toczyła się w drugiej połowie XVII wieku. Scenarzyści – Ryszard Pietruski i Antoni Guziński - skupili się na historycznych wydarzeniach związanych z walką o utrzymanie tzw. Prus Książęcych przy Rzeczpospolitej. Serial złożony z 10 odcinków był realizowany m.in. na terenie Puszczy Augustowskiej, nieopodal rezerwatu przyrody PERKUĆ.

Rezerwat przyrody Perkuć

Muszę się przyznać bez bicia, że wiedziony dziennikarską ciekawością postanowiłem tam pojechać w sierpniu zeszłego roku, bo chciałem na własne oczy zobaczyć z bliska owiany legendami „mostek Dowgirda”. Drewniana konstrukcja w sercu puszczy odegrała wszakże istotną rolę w drugim odcinku widowiskowego serialu („Krwawe swaty”). Dowgird wraz ze swym dzielnym druhem Kacprem (Ryszardem Pietruskim) ukrywał się w wodzie, a na mostku pruscy rajtarzy na koniach kręcili się nerwowo, wypatrując bezowocnie ściganego przez nich uciekiniera.

Leonard Pietraszak i Ryszard Pietruski - kadry z filmu

Na pograniczu dwóch jezior Suwalszczyzny

Po długotrwałym marszu w gęstym lesie dotarłem do upragnionego miejsca. Zaniedbany nieco pod względem technicznym mostek wyjrzał wreszcie zza drzew, choć już traciłem nadzieję na jego odszukanie. Drewniany obiekt na pograniczu Jeziora Krzywego i niewielkiego akwenu Kruglak prezentował się w sumie dość malowniczo w promieniach zachodzącego słońca. Stojąc na mostku i fotografując taflę jeziora zarośniętego charakterystyczną florą, zastanawiałem się, jak długo mógł wytrzymać Pietraszak zanurzony po szyję w lodowatej wodzie. Było to z jego strony prawdziwe poświęcenie dla sztuki (filmowej)!

Mostek pułkownika Dowgirda. Tafla jeziora porośnięta charakterystyczną dla tego miejsca roślinnością

Warto dodać, że mostek znajduje się na obszarze gminy Płaska w powiecie augustowskim. Nie jest łatwo go odszukać. To miejsce, w którym przysłowiowy diabeł mówi „dobranoc!”. Ale dla dziennikarza ogarniętego pasją poszukiwawczą nie ma rzeczy niemożliwych. Tym bardziej, że sprawa dotyczyła jednego z moich ulubionych aktorów, który w swoim artystycznym dorobku ma m.in. znakomitą rolę nieuczciwego bankowca Kramera w dwóch częściach filmowej sagi gangsterskiej „Vabank” w reżyserii Juliusza Machulskiego („zamiast kraść jako dyrektor, prezes czy inny sekretarz, lepiej już kraść jako – par excellence – złodziej” – mówił jeden z bohaterów filmu). Szkoda, że tacy wybitni aktorzy muszą także odejść z ziemskiego padołu łez…

Mostek pułkownika Dowgirda

[fotografie z archiwum autora]
(.)

- bielszczanin zamiejscowy. Urodzony i wychowany w Bielsku-Białej, ale mieszkający obecnie w Gliwicach, utrzymujący jednak żywe kontakty z rodzinnym miastem. Zafascynowany historią i szeroko pojętą kulturą (teatr, muzyka, estrada). Recenzent muzyczno-teatralny miesięcznika społeczno-kulturalnego "SLASK" z redakcją w Katowicach, zrzeszony w Górnośląskim Towarzystwie Literackim. Prezenter estradowy i radiowy, animator kultury. Jest znany m.in. z propagowania ambitnych gatunków muzyki. Zdeklarowany przeciwnik disco-polo!

Zbyszek Lubowski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RudaRuda

0 0

Takie miejsca, które graly w filmach, są bardzo ciekawe jako atrakcja turystyczna. Powinien powstać ich internetowy katalog. 15:21, 05.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%