Okres adwentowo-bożonarodzeniowy to czas, kiedy zimowa aura ustępuje miejsca ciepłu płynącemu z wnętrza naszych serc. Światło wiary, nadziei i miłości rozjaśnia długie noce, a my zaczynamy odkrywać miejsca, które pozwalają nam jeszcze głębiej poczuć świąteczną magię. W tej podróży śladami świętego Mikołaja odwiedzimy miasta, wsie i kraje, gdzie jego obecność trwa w tradycjach, architekturze i codziennym życiu.
Liptowski Mikulasz – słowackie miasto świętego Mikołaja
W sercu Słowacji leży Liptowski Mikulasz, którego nazwa oraz herb bezpośrednio nawiązują do postaci świętego Mikołaja. Miasto przyciąga turystów nie tylko swoim wczesnogotyckim kościołem i placem poświęconym temu patronowi, ale również różnorodnymi atrakcjami dla całej rodziny.
Przez cały rok czekają tu liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Interaktywne muzeum archeologiczno-przyrodnicze, spływ kajakiem górskim, Galeria Iluzji, Zookontakt, gdzie nie tylko można obserwować zwierzęta ale także wchodzić do klatek i mieć z nimi bliski kontakt w obecności opiekunów. W zoo jest ponad 120 dzikich zwierząt z całego świata. Atrakcje zapewnia również Tatralandia, gdzie można zobaczyć wyspę piratów na Karaibach, oglądać ukwiały i ryby czy surfować na hawajskich falach. Gdyby tego było za mało, można skorzystać z lotu helikopterami, podziwiając uroki regionu i miasta, które jest miastem partnerskim Żywca.
Słowackie szopki – mistrzostwo rękodzieła
Nie sposób pominąć Nitry, najstarszego miasta Słowacji, gdzie znajduje się największa ruchoma drewniana szopka na świecie. To dzieło niezwykłej precyzji snycerskiej połączone z mechaniką ukazuje nie tylko sceny betlejemskie, ale także historię, kulturę i zwyczaje Słowaków. Podobną perełkę znajdziemy w Rajeckiej Leśnej, gdzie mistrz rzeźbiarski Josef Peker stworzył równie imponujące dzieło.
Święty Mikołaj w Polsce – cuda i tradycje
Polska to kraj pełen miejsc związanych z postacią świętego Mikołaja. Wystarczy wspomnieć, że aż 62 miejscowości w Polsce noszą jego imię. Jest on w herbie powiatu chrzanowskiego, gminy Wielka Wieś oraz Mikołajek Pomorskich. Ten święty jest w herbie naszego Bujakowa. Ze swojej opieki św. Mikołaj znany jest w Pierśćcu, gdzie w 1963 r. zostały sprowadzone relikwie z Bari. Jego figura liczy ponad 400 lat i sprowadza liczne rzesze pielgrzymów. Wierzący pocierają figurę chusteczkami lub bielizną chorych, co ma przynieść uzdrowienie i takie przypadki wg kronikarskich zapisów miały i mają miejsce!
Bielsko-Biała ma również bliskie związki z tym patronem, o czym świadczy średniowieczny herb Bielska oraz katedra wraz z przyległym placem. Wyjątkową osobą związaną z Bożym Narodzeniem jest święty Józef, który roztacza swoją opiekę nad miastem Biała. Postać oblubieńca matki Bożej, który co ciekawe, na kartach Biblii nie wypowiedział się ani razu, można zobaczyć w barokowych obrazach w sudeckim opactwie w Krzeszowie, gdzie przez wiele lat tworzył mistrz Michał Willmann nazywany śląskim Rembrandtem. Zgromadzone tutaj obrazy (największa ilość w Polsce) czyta się jak książkę o świętym Józefie, Tutaj można w pełni zrozumieć piękno baroku!
Włoskie cuda – Bari i „Manna Świętego Mikołaja”
Będąc na południu Europy należy koniecznie odwiedzić włoskie Bari, gdzie można zobaczyć religijny cud ,,Manny Świętego Mikołaja", która wydziela się z jego relikwii (kości) w postaci perłowego płynu. Manna nazywana jest ,,olejem" lub ,,czystą wodą", która uzdrawia chorych. Płyn od 1986 r. jest raz w roku oficjalnie pobierany w dniu 9 maja i łączony z wodą święconą, a następnie w ampułkach przekazywany wiernym. Ten fenomen nie jest wytłumaczalny przez współczesną wiedzę naukowców.
Czarujące miejsca Europy i świata
Na południu Francji, w miasteczku Cotignac, znajduje się jedyne na świecie sanktuarium poświęcone świętemu Józefowi, gdzie miało miejsce jego objawienie. Z kolei Czarnogóra oferuje Sveti Nikola – wyspę świętego Mikołaja, nazywaną przez miejscowych „Hawajami”. To idealne miejsce na świąteczny wypoczynek wśród bujnej przyrody i doskonałej kuchni, w tym najlepszych owoców morza.
Dla świeckiej tradycji w XX w. powstał św. Mikołaj, który najpierw mieszkał na Górze Korvatunturi w Parku Narodowym. Przypomina ona swoim kształtem ucho świętego, które wraz z elfami nasłuchuje życzeń wszystkich dzieci. Przegrana wojna Finlandii z sowietami w 1939 r. spowodowała, że góra znalazła się na granicy tych państw, a święty musiał przeprowadzić się około 8 km do Rovaniemi, gdzie w 1985 r. powstała jego wioska. Mieszka tam także jego żona. Miejscowość zachowała ciekawy kod pocztowy: FIN 99999, na który swoje listy wysyłają dzieci z całego świata i co ciekawe najwięcej z Polski. Wioska św. Mikołaja zapewnia kulig z reniferami lub skuterami, co pozwala zobaczyć krainę śniegu dalekiej Laponii, w tym bajeczną zorzę polarną przez 150. dni w ciągu roku.
Mikołaj na Filipinach i w Grecji
Filipiny świętują Boże Narodzenie najdłużej na świecie – już od września zaczyna się tu świąteczna atmosfera. W Grecji natomiast rolę świętego Mikołaja pełni święty Bazyli, który rozdaje prezenty w Nowy Rok. Można go spotkać z symboliczną czarną brodą.
Trzej Królowie – podróż przez Niemcy i Iran
Dla poszukiwaczy Trzech Króli obowiązkowym punktem jest katedra w Kolonii, gdzie znajdują się ich relikwie, będące jednym z najcenniejszych dzieł złotniczych średniowiecznej Europy. Dla odważnych i wytrwałych w poszukiwaniu pochówku Trzech Króli czeka daleka podróż do Sawy w Iranie, który mimo, że jest ortodoksyjnym krajem islamskim, czci to miejsce jako święte.
Święta w sercu pustelni
Dla tych, którzy pragną przeżyć Boże Narodzenie w duchu kontemplacji, polecam monastyr sióstr betlejemskich w Grabowcu koło Gdańska. Mistyka Wschodu i Zachodu tworzy tu atmosferę głębokiej duchowości.
Święty Mikołaj – ikona w Rosji i na Białorusi
Za wschodnią granicą w rejonie Brześcia urzęduje przez cały rok Dziadek Mróz ze swoją wnuczką. Można tam degustować świąteczną kuchnię białoruską. W Rosji św. Mikołaj do czasów carskich miał wielkie uznanie, o czym świadczą liczne imiona rządzących, ordery ale także powstanie miasta Mikołajow, którego herb odwołuje się do atrybutów świętego. Wraz z nastaniem komunizmu w Rosji św. Mikołaja zastąpiona Dziadkiem Mrozem, który rozdaje prezenty w Nowy Rok, a od 2005 r. jego urodziny obchodzi się 18. listopada w miejscowości Wielki Ustiug.
Święty Mikołaj, niezależnie od miejsca i formy, pozostaje symbolem miłości, dobroci i magii Bożego Narodzenia. Każde z tych miejsc, które odwiedziliśmy w tej podróży, opowiada jego historię w wyjątkowy sposób, łącząc tradycję z teraźniejszością. Podążając śladami świętego Mikołaja, odkrywamy nie tylko świat, ale i ciepło, które nosimy w sercach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz