Zamknij

Czerwone wino a zdrowie serca: Mit czy rzeczywistość?

18:39, 08.10.2023 . Aktualizacja: 19:15, 08.10.2023
Skomentuj fot. ilustrujące fot. ilustrujące

Czas na winobranie - badania sugerują, że ludzie sięgali po wino znacznie wcześniej niż wynaleźli pismo. Jednak, czy czerwone wino naprawdę jest kluczem do zdrowego serca? Przed podjęciem tej kwestii, spójrzmy na historię tego szlachetnego trunku.

Wino przez wieki

Według niektórych badań, Chińczycy wytwarzali wino z ryżu, miodu i owoców już 9 tysięcy lat temu. Jednak to wino gronowe pierwszy raz powstało na terenie obecnej Gruzji i Iranu. To tam winogrona były jednym z pierwszych owoców, które ludzie nauczyli się uprawiać. W VII wieku p.n.e. znaleziono naczynie do leżakowania wina w regionie Tbilisi, co uważa się za kolebkę winiarstwa. Jednak to Hellada, czyli starożytna Grecja, okazała się rajem dla winorośli. Grecy rozwijali produkcję wina na ogromną skalę, co przyniosło im ogromny dobrobyt w VII wieku p.n.e.

Legenda o Odkryciu Wina

Jest wiele legend na temat powstania wina, ale jedna z najczęściej opowiadanych w Grecji mówi o pasterzu. Młody człowiek zgubił owce swojego pana i wystraszony zaczął je poszukiwać. Szczęśliwie odnalazł stado, które spokojnie jedząc pędy nieznanej mu rośliny. Zerwał słodkie owoce i zaniósł je właścicielowi owiec. Ten wycisnął z nich orzeźwiający i aromatyczny sok. Wspaniały napój szybko zdobył uznanie, a od tego czasu wyciskanie soku z ciemnych winogron stało się codziennym rytuałem.

Najstarsze Wino na Świecie

Najstarsze znalezione wino na świecie zostało zabutelkowane w 325 roku n.e. i ma już prawie 1700 lat. Butelkę odkryto podczas wykopalisk w pobliżu niemieckiego miasta Spira, a obecnie jest ona eksponatem Muzeum Historycznego Palatynatu. Jednak wątpliwe jest, czy zawartość nadaje się do spożycia.

Wino w Polsce

W Polsce pierwsza winnica powstała pod Krakowem w X wieku, a od XI wieku regularną produkcję wina uruchomili Benedyktyni z Tyńca.

Zdrowotne Właściwości Czerwonego Wina

Sekret Resweratrolu

Najcenniejszym zdrowotnym składnikiem czerwonego wina jest resweratrol, silny przeciwutleniacz. Zapobiega on powstawaniu wolnych rodników i blokuje kaskadę patologicznych mechanizmów stresu oksydacyjnego w organizmie. Wspiera układ odpornościowy, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza stężenie glukozy. Co więcej, resweratrol należy również do tzw. fitoestrogenów, czyli substancji roślinnych naśladujących istotny kobiecy hormon estrogen. Dzięki temu może pomóc w zwalczaniu nieprzyjemnych objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca czy zmniejszona gęstość mineralna kości.

Uwaga na Spożycie Alkoholu

Biorąc pod uwagę raport Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego, które donosi, że osoby spożywające codziennie 12 gramów alkoholu etylowego (czyli jeden kieliszek wina lub porcję piwa) są o 16% bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nieregularnego tętna, warto zastanowić się nad alternatywnymi źródłami przeciwutleniaczy. Oprócz wina i czerwonych winogron, warto sięgnąć po owoce takie jak borówki, jeżyny, żurawina, maliny, wiśnie, śliwki i porzeczki. Z ziół natomiast warto wymienić krwawnik, podbiał, wrotycz, bławatek, pokrzywę, nagietek czy łopian.

Pamiętajmy także, że biodostępność resweratrolu z czerwonego wina wynosi około 70%, podczas gdy z suplementów od 0,1% do 1%. Dlatego warto zastanowić się, czy czerwone wino jest najlepszym źródłem tej cennej substancji.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%