Mięta to zioło, z którego smakiem prawdopodobnie każdy z nas już się spotkał. I to nie tylko w sytuacji kiedy chcemy jej aromatem orzeźwić organizm, ale i w wielu sytuacjach zdrowotnych. Mięta jako roślina lecznicza została wymieniona już w papirusie Ebersa. W starożytnym Egipcie była jednym ze składników używanym do mumifikacji zwłok. Rzymscy filozofowie nosząc na głowie uplecione z niej wianki wierzyli, że pobudza działanie mózgu. Obecnie znalazła ona dość szerokie zastosowanie prozdrowotne.
W strefie umiarkowanej na półkuli północnej możemy odnaleźć kilkanaście gatunków mięty, które występują w stanie naturalnym. W Polsce mamy kilka ale do celów leczniczych używana jest mięta pieprzowa. Jest to bylina jaka powstała ze skrzyżowania różnych gatunków tej rośliny. Opisano ja po raz pierwszy w Anglii w XVII wieku. I taka właśnie mięta jest uprawiana by pozyskać z niej surowiec farmaceutyczny.
Mięta to roślina wieloletnia dorastająca do 1 metra. Ma często rozłogi, które łatwo się ukorzeniają co można wykorzystać do rozmnażania rośliny, zielone liście i łodygę o purpurowym zabarwieniu.
Mięta kwitnie od lipca do września drobnymi liliowymi kwiatami. Roślina ma charakterystyczny zapach i chłodzący smak. Zawiera olejek eteryczny do 2%, flawonoidy, karotenoidy, związki goryczowe, garbniki i sole mineralne. Do celów leczniczych stosuje się liście, ziele oraz olejek eteryczny – olejek miętowy.
Oprócz właściwości orzeźwiających jakie możemy uzyskać w większej ilości gdy świeże liście mięty zalejemy wrzątkiem, zioło to znalazło wiele cennych zastosowań. Mięta pobudza wydzielanie soku żołądkowego i pracę żołądka. Działa rozkurczowo i przeciwwzdęciowo. Dlatego w postaci naparów lub wyciągów alkoholowych stosujemy ją w zaburzeniach trawienia, braku apetytu, niestrawności czynnościowej, nerwowej i fermentacyjnej, nieżycie żołądka i jelit oraz we wzdęciach. Działając przeciwbólowo sprawdzi się w bólach żołądka i kolce jelitowej ale także przy nudnościach, wymiotach oraz stanach skurczowych przewodu pokarmowego.
Ma właściwości żółciopędne i żółciotwórcze co pozwala stosować ją w zespołach zagęszczonej żółci oraz stanach spastycznych dróg żółciowych. Wspomoże też organizm w wirusowym zapaleniu wątroby i przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, a także kamicy żółciowej. Zielarze polecają ją do stosowania w bólach głowy powiązanych z problemami trawiennymi oraz migrenie. Mięta może lekko obniżać ciśnienie, zaś właściwości przeciwbakteryjne wykorzystamy w infekcjach oskrzeli i płuc.
Miejscowo zaleca się preparaty z mięty w owrzodzeniach i ranach, łojotokowym zapaleniu skóry, przy świądzie i stanach zapalnych ponieważ działa antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. Ten ostatni efekt można też wykorzystywać w ukąszeniach owadów i pająków oraz oparzeniach. Zapalenia gardła, stany zapalne zatok przynosowych, stany zapalne jamy ustnej czy kłujący ból zębów to też wskazania, w których to popularne zioło znajdzie zastosowanie.
Ponieważ mięta ma działanie lekko pobudzające nie poleca się stosowania naparu wieczorem. Warto natomiast pamiętać, że mięta może być stosowana u dzieci po konsultacji z lekarzem.
Olejek miętowy bywa zalecany w podobnych wskazaniach jak samo zioło. Warto jednak wiedzieć , że olejki mogą mieć działanie drażniące i dlatego bezpieczniej stosować je w mniejszych ilościach lub rozcieńczeniu. Sam olejek znalazł dodatkowo zastosowanie w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej czy orzeźwiających środkach do kąpieli lub masażu.
Mięta pieprzowa przez to , że jest popularnym ziołem bywa czasem zapominana a szkoda, bo warto by znalazła się w domowej apteczce ale i tej wyjazdowo-urlopowej bo może nas wtedy uchronić choćby przed zaburzeniami jelitowymi jakie czasem towarzyszą wakacyjnym wyjazdom. Dodawajmy ja do wody, by lepiej utrzymać stopień nawodnienia organizmu i dzięki jej smakowi poczuć letnie orzeźwienie tak potrzebne w gorące, letnie dni.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz