Wprowadzony 27 marca system opłat paszportowych, jak wskazuje rząd „rodził wiele wątpliwości po stronie osób wnioskujących o wydanie paszportu co do wysokości należnej opłaty paszportowej”. Rozporządzenie Rady Ministrów ma ten defekt usunąć i jednoznacznie określać wysokość opłaty paszportowej dla poszczególnych grup.
Zestawienie ulg od opłat za wydanie paszportu w nowej ustawie paszportowej (z 27 stycznia 2022 r.) jest mało czytelne i niejednoznaczne. Podaje się w niej np., że ulga dla osób małoletnich do 12. roku życia nie może być wyższa niż 80 proc., ale nie określa się konkretnej i jednoznacznej stawki opłaty dla tej grupy. W ustawie wszystkie ulgi są podawane procentowo.
Dlatego Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, który te niedoskonałości usunie. Katalog ulg oraz zwolnień z opłaty za wydanie paszportu, ze stawkami naliczanymi procentowo (od wysokości pełnej opłaty), ma być zastąpiony konkretnymi stawkami dla osób, którym przysługuje obniżona opłata.
Odkąd wybuchła wojna na Ukrainie, Polacy rzucili się po paszporty.
W biurach paszportowych pojawiły się tak duże kolejki, że w wielu miejscach wprowadzono rezerwację on-line wizyt w urzędzie, podczas których składa się wniosek o paszport. Ale problem w tym, że przy takiej formie rezerwacji na złożenie wniosku trzeba czekać tygodniami.
Są już jednak pierwsze miejsca, gdzie kolejki zaczynają się rozładowywać i wniosek o paszport można złożyć od ręki, bez stania w długiej kolejce.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz