Listę najpopularniejszych nazwisk w 2020 roku przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji na podstawie danych z rejestru PESEL. Szczegółowy spis można sprawdzić na portalu DANE.gov.pl. Dostęp do danych jest bezpłatny.
Znajduje się tam blisko 290 tys. nazwisk, które występują w Polsce. Z zebranych danych można dowiedzieć się, które z nich biją w naszym kraju rekordy popularności, jakie są najrzadsze i jak dużo ma swoje źródło np. wśród zwierząt.
Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych
– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski i dodaje:
Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne.
Oto lista najpopularniejszych nazwisk w Polsce
Od lat pierwsze trzy miejsca najpopularniejszych nazwisk pozostają niezmienne. Co ciekawe na dziesięć, aż siedem kończy się na -ski, lub -ska. Jakie są najpopularniejsze nazwiska?
Ostatnie miejsce w tym zestawieniu różni się w zależności od płci. 43 487 mężczyzn nosi nazwisko Woźniak. Z kolei wśród kobiet przed tym nazwiskiem znajduje się Dąbrowska. Aż 44 204 pań tak się przedstawia.
Pochodzenie nazwisk jest różne. Niektóre z nich wywodzą się od imienia głowy rodu jak np. Wojciech – Wojciechowski, Szymon – Szymański, Jan – Jankowski. Nazwiska mogą także wywodzić się od wykonywanego zawodu, jak np. kowal – Kowalski, młynarz – Młynarski. Albo mogą być utworzone od nazwy miejsca zamieszkania jak np. Niemiec, Sieradzki, Mazowiecki.
Nazwiska ze zwięrzęcym rodowodem
Bardzo popularne są także "ptasie" nazwiska (Sikora, Wróbel, Orłowski, Jastrzębski, Gołębiewski czy Kruk) oraz "zwierzęce" (Niedźwiedzki, Gąsienica, Kozłowski, Zając).
Najmniej popularne i najdziwniejsze nazwiska
Co ciekawe wśród najmniej popularnych nazwisk można zauważyć takie jak: Skrzeszewski, Toczydłowski, Wicherek, Wietrzyk i Zawodniak. Z kolei wśród najdziwniejszych pojawiają się takie jak: Czopek, Fiutka, Motowidełko, Cielebąk, Gwałt, Kwasigroch, Bełkot i Głąb.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz