Z danych opublikowanych w niedzielę w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że ze względu na zakwit sinic nie można korzystać z 9 kąpielisk w województwie pomorskim. Są to cztery kąpieliska w Krynicy Morskiej (Bulwar Słoneczny 1, Korczaka, Bulwar Słoneczny 2 i Port), kąpielisko w Kątach Rybackich i kąpielisko "Mała Plaża" w Helu oraz trzy kąpieliska w Jastarni (Leśna, Zdrojowa i Nadmorska-Plażowa).
Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.
W województwie zachodniopomorskim czerwone flagi powiewają natomiast na kąpieliskach w Stepnicy oraz w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim.
W niedzielę temperatura wody w morzu wynosi od 18,6 do 21 stopni Celsjusza.
Sinice (cyjanobakterie) są zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych.
Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu - od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym GIS. (PAP)
dsok/ mmu/
BBUSKING 2025 – magia ulicznych artystów
Zaliczyliśmy wszystko ale ten minispektakl w patku o wakacjach Ewrymena , Matko, jakie to było słodkie. Pozdrawiam tych państwa.
Anna
18:58, 2025-07-20
Tragiczny wypadek na S52 przed Bielskiem-Białą
Proszę osobę poszkodowana o kontakt 664694990
Dominikk
23:20, 2025-07-17
14 zastępów straży gasiło pożar w Mazańcowicach
https://zrzutka.pl/ch98eg?utm_medium=social&utm_source=messenger&utm_campaign=sharing_button
MarcinB
17:40, 2025-07-09
CIC w Bielsku-Białej. Wiadomo gdzie powstanie
To jest szokujące swoi ludzie czekają lata na mieszkanie ,do lekarza miesiącami zabiera się przymusowo ,bez pytania duże kwoty składki zdrowotnej a leczyć musimy się prywatnie za 400zl wizyta u specjalisty bez paragonów gotówka (dlaczego nie ma kasy fiskalnej)obcy dostanie od dzystko ma tacy
Ewakasimska
10:08, 2025-06-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz