Długi weekend majowy, to okres, w którym wielu z nas poszukuje ukojenia, odprężenia i chwili spokoju. Dłuższe, cieplejsze dni sprzyjają zarówno wypoczynkowi na łonie natury, jak i duchowej zadumie w miejscach kultu religijnego. Czy jednak 1 i 3 maja wierni mają obowiązek uczestniczyć w mszy świętej? Znamy odpowiedź na to pytanie.
Długi weekend potrwa od środy, 1 maja, do niedzieli, 5 maja. W tym czasie przypadają dwa ważne święta państwowe: Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Wielu z nas planuje wyjazdy, spotkania z bliskimi lub po prostu odpoczynek.
Warto jednak zastanowić się, czy w te dni musimy udać się do kościoła.
1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone w Polsce od 1950 roku. Tego dnia sklepy, urzędy i szkoły są zamknięte. Kościół katolicki wspomina wtedy św. Józefa - patrona pracujących. Mimo to, wierni nie mają obowiązku uczestniczenia w mszy świętej. Wieczorem jednak zachęca się katolików do udziału w nabożeństwach majowych ku czci Matki Bożej.
2 maja przypada święto flagi państwowej. Jest to dzień powszedni, więc nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy. Dla wielu Polaków to zwykły dzień pracy. W tym roku 2 maja to czwartek.
3 maja obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja, a w kościele katolickim także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jednakże, nie jest to tzw. święto nakazane, więc nie trzeba wtedy iść do kościoła. Tego dnia nie obowiązuje także post ścisły.
Natomiast w niedzielę (5 maja) jak każdej niedzieli w roku, katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
Majówka to nie tylko czas na wypoczynek, ale również okazja do refleksji nad własnym życiem i wartościami. Katolicy są w tym czasie zachęcani do dobrowolnego uczestnictwa w mszy świętej, nabożeństwach majowych oraz kontemplacji piękna natury i relacji z drugim człowiekiem.
CIC w Bielsku-Białej. Wiadomo gdzie powstanie
To jest szokujące swoi ludzie czekają lata na mieszkanie ,do lekarza miesiącami zabiera się przymusowo ,bez pytania duże kwoty składki zdrowotnej a leczyć musimy się prywatnie za 400zl wizyta u specjalisty bez paragonów gotówka (dlaczego nie ma kasy fiskalnej)obcy dostanie od dzystko ma tacy
Ewakasimska
10:08, 2025-06-18
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz