Kosmonauci, Gooral i Bielskie Towarzystwo Muzyczne będą gościć przez najbliższe trzy wieczory w Willi Sixta przy ulicy Mickiewicza 24. Koncerty odbywają się w ramach obchodów Dni Bielska-Białej.
Całość wydarzenia nosi nazwę Galerii zmysłów. Dlaczego?
Podczas pobytu w Willi Sixta będziemy mogli bowiem zaspokoić prawie wszystkie nasze zmysły. Słuchu - podczas koncertu, zapachu - podczas spaceru po Ogrodzie różanym, smaku - przy degustacji potraw i napojów przygotowanych na bazie dzikich roślin, wzroku - przy podziwianiu animacji świetlnych, które ożywią budynek Willi. Ponadto podczas nocnego zwiedzania willi poznamy ciekawe fakty z historii oraz życia jej dawnych mieszkańców.
- W poniedziałek 30 sierpnia o godzinie 20.00 zagra swój koncert zespół Kosmonauci
To zespół jazzowy złożony z absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Koncertują razem od dawna, przewijając się w różnych składach, ale od dwóch lat grają w kwintecie, w którym tworzą swoje kompozycje lub aranżacje – na przykład muzyki Krzysztofa Komedy. Ich koncerty są połączeniem energii oraz świeżości z niezwykłą dojrzałością wynikającą z pasji, jaką jest dla nich muzyka i obcowanie z nią na co dzień. Zespół ma na koncie wygrane w kilku prestiżowych konkursach jazzowych. Jan Pieniążek jest laureatem Ikara 2020 – Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki – za wydarzenie roku, którym było zdobycie głównej nagrody w ogólnopolskim konkursie Młody Muzyk Roku 2020.Zespół Kosmonauci wystąpi w składzie: Miłosz Pieczonka – saksofon, Tymon Kosma – wibrafon, Bartłomiej Lucjan – bas, Jan Pieniążek – perkusja. Posłuchamy ich najnowszych kompozycji.
- We wtorek, 31 sierpnia o godzinie 20.00 usłyszymy koncert Goorala
Artysta zagra downtempowy solo live act, spleciony głównie z najnowszych, niewydanych utworów.Gooral od 15 lat łączy z sukcesami muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną. W marcu 2020 roku ukazała się najnowsza płyta Goorala Ethno Elektro 2 w formie fizycznej. Ten dwupłytowy album zawiera m.in. krążek Wolno, który sygnalizuje nową muzyczną przestrzeń artysty – organiczne downtempooriental.Występy Goorala również nabrały nowej formy. Obecnie artysta występuje głównie solo, prezentując downtempowy live act na syntezatorze, piszczałkach, okarynach, procesorach efektów i komputerze.
- W środę, 1 września wystąpi Bielskie Towarzystwo Muzyczne. Nieznane perły muzyki polskiej – Koncert utworów Jana Sztwiertni.
Jan Sztwiertnia czerpał inspirację z natury. Zachwycał się beskidzkimi pejzażami, w przypływie twórczego natchnienia komponował. Prof. Ryszard Gabryś powiedział: (…) Był Sztwiertnia talentem miary szczególnej, bodajże najwięcej obiecującym z darowanych muzyce przez Ziemię Cieszyńską. Wielkości swojej z wyroków losu nie zdołał dopełnić. Po II wojnie światowej wdowa po Janie Sztwiertni wraz z dwoma synami zamieszkała w Bielsku-Białej. W dorobku Jana Sztwiertni doliczono się 100 skomponowanych utworów, z których ocalało kilkadziesiąt. Prezentowane podczas koncertu utwory pochodzą z rękopisów kompozytora, zostały opracowane, a następnie wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz