Zamknij
REKLAMA

Młodzież z bielskich szkół obejrzała film "Hela". To początek akcji OdważniBB

20.28, 21.11.2022 A.R. Aktualizacja: 20.28, 21.11.2022
Skomentuj Inauguracja akcji OdważniBB
REKLAMA

Piątkowa projekcja filmu "Hela" w reżyserii Anny Kasperskiej rozpoczęła w Bielsku-Białej akcję "OdważniBB", która wpisuje się w międzynarodową kampanię 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. W sali widowiskowej Domu Kultury im. W. Kubisz zgromadziła się młodzież z kilku bielskich szkół średnich. Po filmie głos zabrała psycholog Agnieszka Jasiewicz i Piotr Skucha, wcielający się w rolę jednego z filmowych bohaterów.

18 listopada o godzinie 10.00 w Domu Kultury im. W. Kubisz wyświetlony został film "Hela" w reż. Anny Kasperskiej. W ten sposób  organizatorzy akcji "OdważniBB" zainaugurowali w Bielsku-Białej międzynarodową kampanię "16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć". Tym razem adresatami filmu była młodzież z bielskich szkół średnich. Na widowni pojawili się uczniowie z Liceum nr 4 i 5, Bielskiej Szkoły Przemysłowej, Liceum Edukacji i bielskiego "Medyka" i "Kopernika".

Kilka minut przed rozpoczęciem spotkania, zapytaliśmy panią Agnieszkę Nowak - główną organizatorkę akcji "OdważniBB", skąd pomysł na takie działanie właśnie w Bielsku-Białej:

Wspólnie z naszymi wspaniałymi partnerami, którzy nie są obojętni na wszelkie formy przemocy zaInspirowaliśmy się międzynarodową kampanią prowadzoną pod hasłem "16 Dni Przeciwko Przemocy" i postanowiliśmy włączyć do niej także nasze miasto. Przemoc dotyka nas bezpośrednio lub jesteśmy jej świadkami, dlatego musimy wspólnie powiedzieć nie wszystkim formom przemocy, agresji, molestowaniu, umniejszaniu. Temu właśnie między innymi ma służyć nasza akcja "OdważniBB". Dzisiejsza projekcja filmu Hela dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. Chcemy zaszczepić w nich refleksję, że nie można być obojętnym na zło, które nas otacza.

 

 Ewa Szymanek-Płaska, Naczelni Wydziału Sportu i Edukacji UM i Agnieszka Nowak - prezes Fundacji Strefa Kobiet

Obecna na inauguracji Ewa Szymanek-Płaska, Naczelnik Wydziału Sportu i Edukacji UM powiedziała:

Bardzo zależało mi, aby adresatami tego filmu byli także ludzie młodzi. Z perspektywy dorosłego wiem, że problemy, które was dotykają są często bardzo trudne. Lecz właśnie z perspektywy ludzi dorosłych są one do rozwiązania. Pomyślcie o tym, zanim staniecie na wiadukcie. Zapewnienie dobrostanu młodym ludziom jest sprawą priorytetową w naszym mieście. Dlatego też bardzo dziękuję Kongresowi i Fundacji Strefa Kobiet na podjęcie właśnie tej inicjatywy.

Agnieszka Jasiewicz, psycholog społeczny z Centrum Integracji Spolecznej w Bielsku-Białej. 

Po projekcji filmu "Hela" głos zabrała Agnieszka Jasiewicz, psycholog społeczny z Centrum Integracji Spolecznej w Bielsku-Białej. 

Przypadek pokazany na filmie nie jest odosobniony. Przemoc jest wokół nas i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy jej ofiarami. Są różne rodzaje przemocy, nie zawsze musi ona przybierać formę fizyczną. Zawsze jest to jednak nierówna "walka", a ofiarą jest osoba słabsza fizycznie lub psychicznie. Dlatego musimy mieć otwarte oczy na to, co dzieje sie wokół nas, wśród naszych kolegów, przyjaciół i bliskich. - zwróciła się do młodzieży Agnieszka Jasiewicz. Pamiętajmy także, że jest wiele instytucji także w naszym mieście, do których możemy się zwrócic o pomoc gdy problem przemocy dotyka nas, lub kogoś z naszego otoczenia - dodała na koniec 

Piotr Skucha, znany bielski satyryk i organizator Bielskiej Sceny Kabaretowej zapytał zgromadzoną młodzież, czy doświadczyła w swoim życiu "hejtu", z ilości podniesionych rąk wynikało, że problem ten nie jest im obcy. Satyryk zapropnował także, aby spróbowali uodpornić się na tego typu działania wykorzystując np w swoich klasach formę kabaretowego "rostu".

Piotr Skucha - 'Rost, to sposób na uodpornienie się na wszechobecny hejt

Na zakończenie Agnieszka Nowak zaprosiła młodzież na kolejne wydarzenia zaplanowane w ramach akcji "OdważniBB".

Cały program wydarzeń opisujemy tutaj:

[ZT]5205[/ZT]

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%