Zamknij

Śmierdzące znalezisko na zboczach Kołowrotu. Nielegalna utylizacja padliny?

09:27, 24.09.2024 żródło: Stowarzyszenie Olszówka Aktualizacja: 09:36, 24.09.2024
Skomentuj Śmierdzące znalezisko na zboczach Kołowrotu Śmierdzące znalezisko na zboczach Kołowrotu

W dniu 15 września 2024 roku, członkowie Stowarzyszenia Olszówka natrafili na niepokojące znalezisko podczas spaceru po północnych skłonach góry Kołowrót, w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała. W pobliżu ambony łowieckiej, na terenie Koła Łowieckiego „Głuszec”, odkryli porzucone resztki padliny, głównie ryb.

Zdarzenie miało miejsce około 50 metrów na południe od ambony łowieckiej, przy współrzędnych 49.771024, 19.020659. Jak poinformowało Stowarzyszenie, padlina znajdowała się w obwodzie łowieckim nr 177, co wzbudziło uzasadnione podejrzenia dotyczące nielegalnej utylizacji odpadów. 

Zanieczyszczenie środowiska i zagrożenie epidemiologiczne

Stowarzyszenie Olszówka zgłosiło incydent do kilku instytucji, ostrzegając, że obecność padliny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, szczególnie w kontekście przepływającego obok okresowego cieku wodnego, który powstał po niedawnej powodzi. „Woda spływając w dół roznosi na duże przestrzenie resztki padliny, co może prowadzić do zanieczyszczenia większego obszaru” – wyjaśnia przedstawiciel Stowarzyszenia. W ten sposób zanieczyszczenie może rozprzestrzeniać się na tereny przyległe, zagrażając zarówno faunie, florze, jak i ludziom.

Potok w pobliżu ambony myśliwskiej

Dziki jako padlinożercy – dodatkowe zagrożenie

Znalezisko padliny stanowi szczególny problem w obliczu trwającej w Polsce walki z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) i obowiązującego zakazu nęcenia dzików. „W naszym rejonie występuje bardzo dużo dzików, które są również padlinożerne. Dziki bardzo często przechodzą w pobliże siedzib ludzkich i mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne” – podkreśla członek Stowarzyszenia Olszówka.

Padlina pozostawiona w rejonie, gdzie dzikie zwierzęta, takie jak dziki, mogą mieć do niej dostęp, zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania chorób. Dziki, które regularnie pojawiają się w pobliżu osiedli ludzkich mogą przenosić choroby, co budzi poważne obawy o zdrowie publiczne.

Działania interwencyjne

W związku z zaistniałą sytuacją, Stowarzyszenie Olszówka zwróciło się z prośbą o interwencję do kilku instytucji, w tym: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej, Wojewódzkiej Straży Łowieckiej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bielsku-Białej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Zwróciliśmy uwagę na to, że jest to działanie niezgodne z prawem, które stwarza zagrożenie epidemiologiczne i niszczy przyrodę” – mówi przedstawiciel Stowarzyszenia. Oczekuje się, że odpowiednie instytucje podejmą szybkie działania w celu wyjaśnienia sytuacji i usunięcia zagrożenia.

Obecnie trwa wyjaśnianie, kto jest odpowiedzialny za wyłożenie padliny w tak newralgicznym miejscu. „Wszystko na to wskazuje, że miała tam miejsce nielegalna utylizacja odpadów” – dodaje Stowarzyszenie.

 

(żródło: Stowarzyszenie Olszówka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%