Zamknij

Czy można posadzić wodę? Przekonajcie się już w czwartek

10:24, 27.07.2021 mat. nadesłany Aktualizacja: 10:25, 27.07.2021
Skomentuj Sadzimy wodę - Ogrody deszczowe Sadzimy wodę - Ogrody deszczowe

Fundacja ekologiczna ARKA w czwartek 29 lipca inauguruje akcję SADZIMY WODĘ.  Akcja odbędzie się o godz. 11.00 na pl. Bolka i Lolka w Galerii SFERA .

Partnerem Strategicznym akcji jest firma Żywiec Zdrój oraz Urząd Miasta Bielska-Białej, Galeria SFERA.

Łapmy wodę w Bielsku-Białej

Obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu i gwałtowne zjawiska pogodowe (susze, gwałtowne ulewy, powodzie) sprawiają iż musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych i adoptować nasze miasta do zmian klimatu.

Susza czy powodzie dotykają nas wszystkich. Problem mają zarówno indywidualni odbiorcy jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk.

Dlatego Fundacja ekologiczna ARKA zamierza nadal w roku 2021 prowadzić akcję edukacyjną, której celem będzie nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.

W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach.

– tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki.

Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym już uczestniczy ponad 700 tysięcy osób.

Woda to życie!

Każdego roku 3,5 miliona ludzi umiera z powodu braku wody lub jej zanieczyszczenia. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety. Co 20 sekund umiera dziecko z powodu braku wody!

Sadzimy wodę

Dla uczestników przygotujemy akcję sadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Każdy będzie mógł sobie posadzić do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi taką roślinę i zabrać ja do domu. Wśród takich roślin jest m.in niezapominajka błotna, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna.

Wystawa „Łapmy wodę w Bielsku-Białej”

Przygotowaliśmy wystawę edukacyjną, która przybliża problem zmian klimatycznych, deficytu wodnego, śladu wodnego czy też pokazuje sposoby na oszczędzanie wody i gromadzenie wody deszczówki. Na wystawie prezentujemy także ogrody deszczowe powstałe w Bielsku-Białej.

Inaugurację pierwszych w Bielsku-Białej ogrodów deszczowych

W Bielsku-Białej powstały pierwsze ogrody deszczowe w ogrodzie w arkowym domku w Mikuszowicach Krakowskich.

Ogród deszczowy w skrzyni

W arkowym ogrodzie powstał także pokazowy ogród deszczowy w drewnianej skrzyni. Takie ogrody tworzy się tam gdzie nie mamy przestrzeni na przygotowanie go w gruncie. Ogród jest zasilany wodą z rynny i zbudowany jest z wielu warstw filtracyjnych. Jest elementem dekoracyjnym, zwłaszcza tam gdzie w centrach miast panuje „betonoza”. Tworzy specyficzny mikroklimat. Pozwala zatrzymać część wody przy gwałtownych opadach i ją oczyszcza.

Ogród deszczowy w skrzyni

Ogród deszczowy w gruncie

Jest przykładem przyjaznego dla środowiska sposobu gospodarowania wodą opadową. Ma ok 4 m3 pojemności, jest nieizolowany od gruntu, złożony z filtrujących warstw żwiru i piasku i obsadzony hydrofitową roślinnością brzegową. Deszczówka doprowadzana jest do niego izolowanym suchym potokiem, a ewentualny nadmiar wody jest odprowadzany do kolejnego zagłębienia terenu. Ogród zaraz po założeniu zaczyna przejmować całość wody opadowej zatrzymując ją w przestrzeni. Ma to bardzo korzystny wpływ na środowisko. Przede wszystkim podnosi się poziom wilgotności powietrza. Ogród staje się wyspą o zwiększonym parowaniu, jego otoczenie może czerpać z niego zgromadzoną wodę.

Ogród deszczowy w gruncieDodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 609 267 020, [email protected]

(mat. nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%