Zamknij

CFD - jak wygląda handel i co warto na ten temat wiedzieć?

17:33, 03.11.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:33, 03.11.2022
Skomentuj CFD - jak wygląda handel i co warto na ten temat wiedzieć? CFD - jak wygląda handel i co warto na ten temat wiedzieć?

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, choć ryzyko w dużej mierze zależy od samej inwestycji, może być duże, ale może być też mniejsze. Dużą popularnością cieszy się handel CFD. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

CFD - ważne informacje 

CFD jest kontraktem na różnicę kursową, a więc dwie strony zawierają konkretną umowę, w której zobowiązują się do rozliczenia różnicy pomiędzy ceną otwarcia a ceną zamknięcia danej inwestycji. Takie kontrakty na różnicę kursową są instrumentami pochodnymi. Trzeba też wiedzieć, że są lewarowane. Inwestor, w tym przypadku trader, może zarabiać nie tylko na wzrostach, ale i spadkach cen. W co można inwestować w CFD? Rzeczywiście instrumentów inwestycyjnych jest naprawdę sporo. Możemy tu wyróżnić kryptowaluty czy np. indeksy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że CFD jest instrumentem pochodnym, a więc inwestując, inwestor nie staje się posiadaczem instrumentu bazowego, lecz zajmuje się on spekulacjami na temat tego, czy cena może wzrosnąć czy też spaść. Analizuje się więc przyszłe kursy, ale też potencjalne zyski, przy czym zawsze trzeba pamiętać o konkretnym zarządzaniu ryzykiem. Można zarządzać online, co czyni niewątpliwie handel CFD wygodnym, czy też tanim. Jeżeli jednak spekulacje nie pójdą w stronę, której inwestor się spodziewa, to musi liczyć się z tym, że poniesie on stratę. 

Czy kontrakty CFD są lewarowane?

Zasadniczo inwestując w kontrakty CFD trzeba zdawać sobie sprawę, że są one instrumentem lewarowanym, a więc możecie zyskać większą ekspozycję na rynku inwestycyjnym, biorąc pod uwagę Wasz wkład. Tutaj najczęściej wykorzystuje się dźwignię finansową, a więc inwestor, mając niewielki wkład może dokonywać większych inwestycji. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że im większa dźwignia, tym ryzyko jest większe. Handlując CFD można zawierać naprawdę małe transakcje, ale też takie, które są spore. Korzystanie z dźwigni finansowej przy CFD nie jest do końca jednoznaczne, choć wielu inwestorów uważa, że to dobra opcja. Prawdą jest, że można zwiększyć swoje zyski, ale równie dobrze można w znaczący sposób zwiększyć straty. Kluczowe znaczenie ma więc samo zarządzanie ryzykiem. 

Na jakich rynkach można handlować wykorzystując CFD?

Kontrakty CFD można wykorzystać dla dużej ilości instrumentów finansowych i każdy z nich jest dostępny z dźwignią finansową. Wśród nich możemy wyróżnić kryptowaluty, ETF-y, ale też waluty, akcje czy surowce. Jednocześnie zawsze trzeba pamiętać o zmiennych prawach rynku, które tak naprawdę zależą od różnych czynników, choćby sytuacji geopolitycznej, ale też ruchów inwestorów. Jeżeli dojdzie do szybkiej sprzedaży danych akcji przez dużą grupę inwestorów, to spadek cenowy może być naprawdę spory. Stąd zawsze trzeba pamiętać o zarządzaniu ryzykiem. Możecie zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na spadkach cen. Jeżeli więc sądzicie, że cena wzrośnie to wtedy warto kupić np. dany surowiec czy kryptowalutę. Jeżeli zaś uważacie, że cena danej inwestycji w przyszłości może spaść, to wtedy możecie zarobić sprzedając. Pamiętajcie też, że możliwości, jakie daje dźwignia finansowa są duże, ale też nie zawsze korzystanie z bardzo dużych dźwigni ma same zalety. Jeżeli dźwignia wynosi 1:20, to oznacza, że ryzyko inwestycyjne zwiększa się 20 razy.                             

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%